07.01.2020/13:29

Na rynku detalicznym widać oznaki nadchodzącego spowolnienia gospodarczego [OPINIA]

W minionym roku łączna powierzchnia polskich centrów handlowych przekroczyła 12 mln mkw. Rośnie zainteresowanie obiektami o funkcjach mieszanych. W sektorze spożywczym trwała optymalizacja. Obecnie widać oznaki nadchodzącego spowolnienia gospodarczego, które wpłynie na kierunki rozwoju rynku detalicznego. W nowym roku należy się spodziewać rozwoju sieci sklepów budżetowych i dyskontowych – przekonuje Katarzyna Michnikowska, dyrektor w Dziale Doradztwa i Badań Rynku Colliers International.

W 2019 roku oddano do użytku około 300 tys. mkw. powierzchni handlowej, dzięki czemu całkowite zasoby polskich centrów handlowych przekroczyły już granicę 12 mln mkw. Największym projektem zrealizowanym w 2019 roku była Galeria Młociny w Warszawie o powierzchni 78 tys. mkw.

– W minionym roku widoczny był również wzrost aktywność inwestorów i deweloperów w sektorze parków handlowych w średnich oraz małych miastach. Przykładem może być zakup parku handlowego w Łowiczu. Na rynku pojawił się także nowy gracz – EDS Retail Park – który zapowiada budowę obiektów poniżej 5 000 mkw GLA, m.in. w Legnicy, Nowym Dworze Mazowieckim, Redzie oraz Lubinie. Również firma Trei Real Estate GmbH otworzyła Vendo Park w Pułtusku oraz zabezpieczyła działki pod kolejne projekty m.in. w Kutnie i Kobyłce. Także Saller systematycznie rozbudowuje swoje portfolio – wylicza Katarzyna Michnikowska.

Zdaniem ekspertki Colliers International, w 2019 r. w centrum zainteresowania inwestorów, deweloperów, najemców i klientów znalazły się przede wszystkim inwestycje o funkcjach mieszanych typu „lifestyle”, ze znaczącym udziałem handlu, usług i gastronomii. W największych polskich aglomeracjach jest realizowanych i planowanych kilkanaście tego typu projektów, np. Fabryka Norblina w Warszawie czy Fuzja w Łodzi.

– Trwa także restrukturyzacja oraz optymalizacja w sektorze spożywczym. SPAR sfinalizował właśnie umowę przejęcia Grupy Piotr i Paweł, co powoduje stopniowy rebranding wszystkich działających sklepów tej sieci. Pierwszy z nich pojawił się na przełomie listopada i grudnia 2019 r. w warszawskim centrum handlowym Blue City. Drugą siecią spożywczą, która znika z polskiego rynku, jest Tesco. Jego portfolio jest w procesie systematycznej sprzedaży pakietów np. do Kaufland lub Leroy Merlin – kontynuuje Michnikowska.

W nowym roku wprowadzone zostaną nowe regulacje prawno-podatkowe, które mogą wpłynąć na sektor handlowy. Są to m. in.: całkowity zakaz handlu w niedzielę, wzrost płacy minimalnej oraz powrót lub modyfikacja podatku od handlu detalicznego.

Specjalistka Colliers uważa, że spowolnienie może wpłynąć m. in. na tempo i kierunki ekspansji sieci handlowych obecnych na rynku – głównie szybszy rozwój sieci z segmentu budżetowego i dyskontowego (Dealz, Tedi, Action, KiK, Pepco) oraz ograniczyć nowe wejścia na rynek (wobec 15-17 wejść w roku 2019, prognozowane jest 10-15 wejść w roku 2020)

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Jendrula 08.01.2020

    Do nie rozumiem: To jest raczej dowód, że polacy nie przyzwyczaili się do wolnych niedziel.

  • nie rozumiem 07.01.2020

    Bylem dzisiaj w Bie - tłumy wygłodzonych ;) ludzi po 2! dniowych świętach. 4 kasy otwarte, 20 minut stania w kolejce, ludzie z pełnymi koszykami i wózkami

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.