31.01.2017/14:42

Na Ukrainie handel robi bokami. Czy Auchan na tym skorzysta?

Znana ukraińska sieć hipermarketów Caravan może wkrótce zmienić właściciela – tak wynika z niepotwierdzonej jeszcze informacji, opublikowanej przez Ukraińskie Stowarzyszenie Detalistów RAU. Chętnym do jej przejęcia jest podobno koncern Auchan

Zdaniem informatorów RAU, rozmowy trwają od trzech miesięcy i możliwe, że są już finalizowane. Dyrektor Stowarzyszenia RAU Aleksiej Doroszenko dodaje, że gotowość do sprzedaży sieci ze strony jej obecnych właścicieli jest całkiem zrozumiała.

Wielu ukraińskich detalistów chętnie pozbyłoby się swoich biznesów. Wiele mniejszych sieci przynosi straty i grozi im upadłość. Wiele firm prowadzi negocjacje z potencjalnymi kupcami, a ich właściciele żądają coraz mniejszych kwot odkupnego. Myślę, że sieć Caravan nie jest wyjątkiem, dlatego uważam, że informacje o rozmowach z Auchan mogą być wiarygodne – przekonuje Doroszenko.

Oficjalnie strony nie potwierdzają faktu prowadzenia negocjacji, jednak w środowisku handlowców ukraińskich nie są one tajemnicą. Panuje pogląd, że w miarę podnoszenia się ukraińskiej gospodarki z zapaści Francuzi są gotowi wejść na ten rynek przed konkurencją. Dowodzić ma tego fakt, że firma Immochan Ukraine, developer będący częścią Auchan Holding, inwestuje równolegle w budowę trzech obiektów handlowych na Ukrainie: Poznyaky Shopping Center, Petrovka Retail Park oraz projekt w Odessie, co potwierdza dyrektor w Immochan Ukraine Anna Koriagina.

Sieć Caravan liczy 7 hipermarketów oferujących średnio ok 50 tys. SKU. Zlokalizowane są w największych miasta kraju. W 2015 r. sieć wypracowała przychód rzędu 3,3 mld hrywien (ok. 490 mln PLN), osiągając dochód netto 14 mln hrywien (niecałe 2,1 mln PLN).

Obecnie na Ukrainie nie da się sprzedać aktywów takiej sieci za dobre pieniądze. Ale jeśli ktoś ma pieniądze, to zakup po bardzo atrakcyjnej cenie jest bardzo prawdopodobny. Niewykluczone, że Auchan skorzysta z takiej okazji i kupi za grosze obiekty, które mają bardzo dobre lokalizacje w uczęszczanych regionach największych miast  Ukrainy – spekuluje Doroszenko.

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.