26.02.2020/20:57

Na warszawskiej GPW rusza giełda rolna

Już w przyszłym miesiącu na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych ruszy platforma żywnościowa, na której zawierane będą transakcje na towary rolne - informuje topagrar.pl. Na początek będą one dotyczyć tylko pszenicy, ale z czasem dojdą do niej kolejne towary rolne.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przypomniał, że plany stworzenia tzw. giełdy rolnej pojawiały się od lat. Teraz ta idea ziszcza się we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych.

– Obserwujemy w rolnictwie dużą dywersyfikację. Są producenci drobni, mający mniejsze gospodarstwa i zamierzamy ich wspierać. Ale mamy również grupę gospodarstw dużych, które produkują dużą ilość surowców rolniczych. Oni muszą mieć miejsce i możliwość bezpiecznego obrotu, bo na rynku działają firmy nieuczciwe. Ale chcemy także zachęcić rolników, którzy nie są gigantami do tego, żeby się organizowali i współpracowali ze sobą – powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej na GPW minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Rynek Towarów Rolno-Spożywczych (RTRS) ma funkcjonować w ramach Rynku Towarów Giełdowych Towarowej Giełdy Energii (TGE). Uruchomienie projektu odbyło się we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. System platformy żywnościowy będzie testowany do tegorocznych żniw. I do tego czasu nie będą pobierane marże od transakcji. 

Pierwsze proste transakcje SPOT na platformie żywnościowej będą dotyczyły pszenicy. W planach jest uruchomienie transakcji futures.

Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych poinformował, że do współpracy w ramach platformy żywnościowej zgłosiły się już dwa biura maklerskie oraz 14 magazynów.

Czytaj więcej na portalu www.topagrar.pl.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • ZOMBIE 07.03.2020

    Może lepiej skupić się reanimowaniu pacjenta? Ostatnio w programie Moniki Olejnik prof. Marek Belka określił polską giełdę, o ile pamiętam, jako ZOMBIE!!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.