10.10.2018/11:54

Nadchodzi kolejna rewolucja w podatkach dochodowych i Ordynacji podatkowej [ALERT]

Pod koniec wakacji Ministerstwo Finansów opublikowało projekty ustaw, mające istotnie zmienić regulacje podatkowe od 1 stycznia 2019 r. Projekty te dotyczyły nie tylko podatku dochodowego od osób prawnych, ale także cen transferowych i Ordynacji podatkowej. Po dalszych modyfikacjach, projekty te zostały w dniu 25 września 2018 r. skierowane do prac legislacyjnych w Sejmie. Firma Deloitte przedstawia niektóre z planowanych zmian w regulacjach podatkowych, które potencjalnie mogą okazać się kluczowe dla działalności większości podmiotów.

1. Zmiana zasad poboru podatku u źródła (tzw. Withholding Tax)

Projekt Nowelizacji wprowadza do polskiego prawa podatkowego istotne zmiany dotychczas stosowanych zasad poboru podatku u źródła – tj. zasady bezpośredniego stosowania preferencji / zwolnień w zakresie podatku u źródła przy spełnieniu przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych wymogów dokumentacyjnych (tzw. withholding tax relief at source).

W świetle Nowelizacji, już od 1 stycznia 2019 r. podstawowym mechanizmem poboru podatku u źródła dla płatności przekraczających kwotę 2 mln zł (w odniesieniu do tego jednego odbiorcy w danym roku podatkowym) będzie zasada obligatoryjnego poboru podatku u źródła według stawek podstawowych przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. 20 proc. / 10 proc. w odniesieniu do płatności wskazanych w art. 21 tej Ustawy i 19 proc. w odniesieniu do płatności wskazanych w art. 22 tej Ustawy), z możliwością późniejszego wystąpienia o zwrot ww. podatku przez urząd skarbowy – tzw. „withholding tax refund on demand”. Zaznaczyć należy, że czas oczekiwania na zwrot podatku u źródła wynosił będzie 6 miesięcy, przy czym możliwe będzie jego przedłużenie – co wiązać może się ze znaczącym pogorszeniem cash-flow.

2. Opodatkowanie niezrealizowanych zysków kapitałowych – tzw. Exit Tax

Projekt Nowelizacji wprowadza do polskiego prawa podatkowego mechanizm, znany potocznie jako „exit tax”.

Exit tax dotyczy sytuacji, powodujących utratę przez Polskę prawa do opodatkowania wartości określonych w ustawie aktywów, wygenerowanej przed przeniesieniem aktywów/zmianą rezydencji. Utrata prawa do opodatkowania przez Polskę może wynikać w szczególności z postaniwień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Zdarzenia, które powodują powstanie obowiązku podatkowego zgodnie z planowanymi przepisami to:

  • przeniesienie składnika majątku poza terytorium Polski, w wyniku którego Polska traci
  • („w całości lub części”) prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia tego składnika, lub
  • zmiana rezydencji podatkowej przez podatnika podlegającego nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, przez co Polska traci prawo (w całości lub części) do opodatkowania dochodów z ewentualnego zbycia składników majątkowych podatnika.

Należy zwrócić uwagę, że opodatkowanie będzie niezależne od tego, czy dany składnik majątku rzeczywiście zostanie zbyty, czy też nie przez podatnika. Oznacza to, że podatek będzie mógł wystąpić nawet wówczas, gdy podatnik nie osiągnie żadnych rzeczywistych korzyści z danego aktywa.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.