29.10.2018/08:17

Nadchodzi kryzys na polskim rynku pracy? Ukraińcy szykują się do wyjazdu do Niemiec

Nawet 60 proc. Ukraińców pracujących w Polsce może wyjechać do Niemiec, jeśli ten kraj złagodzi przepisy związane z zatrudnianiem osób spoza Unii Europejskiej - pisze Rzeczpospolita. Oznaczać to będzie prawdziwe załamanie polskiej gospodarki.

W tym momencie składki ZUS odprowadza w Polsce ponad 569 tys. obcokrajowców, w tym 426 tys. Ukraińców. Jeśli doliczy się osoby zatrudnione na czarno, szacuje się, że polski rynek pracy zasiliło ponad milion Ukraińców. Ich wpływ na rynek pracy jest nieoceniony, chociaż wciąż wiele firm narzeka na niewystarczającą liczbę osób zdolnych do pracy.

Tymczasem od przyszłego roku sytuacja może się odwrócić. Niemcy bardzo poważnie rozważają złagodzenie polityki co do zatrudniania osób spoza Unii Europejskiej. Gdyby zachodni sąsiedzi otworzyli rynek pracy, z Polski wyjechałoby nawet 600 tys. Ukraińców. W zaledwie 2-3 miesięcy z obecnej liczby wakatów na rynku pracy wynoszących 165 tys. wzrośnie do ponad 500 tys.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • 55 02.11.2018

    niech jada za odra

  • Orzech 29.10.2018

    niech jada!!! krzyz na droge!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.