18.12.2018/11:00

Nadchodzi schłodzenie światowej gospodarki. Strefa euro spowolni wzrost [PROGNOZA]

Tempo wzrostu gospodarczego w wielu krajach świata mogło zbliżyć się w 2018 r. do szczytu, a globalny wzrost będzie się powoli schładzał. Realny wzrost światowego PKB według prognoz osiągnie w bieżącym roku 3,8 proc. – to wynik zbliżony do ubiegłorocznego. W latach 2019-2020 będziemy notować spadek do ok. 3,5 proc. – wynika z raportu Global Economic Forecast Q4 2018 firmy Euromonitor International.

Prognozy dla wielu rozwiniętych gospodarek są rewidowane w dół w stosunku do tych z ubiegłego kwartału, co jest następstwem gorszych od spodziewanych dotychczasowych wyników, a także rosnących napięć w handlu. Realny wzrost PKB dla tych rynków szacowany jest na dobrym poziomie w 2018 r. – 2,3 proc. – ale w latach 2019-2020 spodziewany jest spadek do 1,8-2,0 proc. rocznie.

Rynki rozwijające się borykają się z pogarszającą się sytuacją w handlu światowym oraz z trudnymi warunkami finansowania zewnętrznego. Problemem jest też malejące zaufanie inwestorów do sytuacji w krajach takich jak Argentyna czy Turcja. W 2018 r. gospodarki krajów rozwijających się powinny osiągnąć realny wzrost PKB na poziomie 5,0 proc., a w latach 2019-2020 wzrost spowolni do 4,8 proc.

Ogólne prognozy ryzyka pogorszyły się od sierpnia br. Rosnące bariery handlowe, wyższe ryzyko polityczne i pogarszające się warunki na rynku finansowym mogą spowolnić wzrost zarówno gospodarek rozwiniętych, jak i wschodzących.

Strefa euro

Od sierpnia pogorszyły się też prognozy dla Eurozony. Gospodarka straciła swój pęd z 2017 r., gdy zrost znacząco przewyższał prognozy. Według bazowej prognozy Euromonitora,w 2018 r. PKB regionu wzrośnie o 1,9-2,1 proc. W 2019 r. wzrost wyniesie 1,4-2,2 proc., a rok później 1,1-2,1 proc. W perspektywie lat 2021-2026 roczna stopa wzrostu PKB powinna się mieścić w przedziale 0,8-1,8 proc. Prawdopodobieństwo dla scenariusza bazowego wynosi 20-30 proc. w horyzoncie jednorocznym.

W strefie euro poprawiła się sytuacja na rynku pracy, średnie bezrobocie zbliżyło się do poziomu z końca 2008 r. Inwestycje prywatne wciąż rosną szybciej od trendu wieloletniego, wspierane niskimi kosztami finansowymi, wyższymi marżami i silniejszym agregowanym popytem.

Koszty kredytów pozostają niskie, z wyjątkiem Włoch, w przypadku których poszybowały po ogłoszeniu rządowych planów budżetowych.

Należy jednak zaznaczyć, że wzrost konsumpcji był relatywnie powolny, a w III kw. 2018 r. ogólny wzrost PKB strefy euro spadł do poziomu 1,7 proc. rdr. Spadł także optymizm sektora prywatnego. Obniżenie globalnego popytu pogorszyło perspektywy dla eksportu. Ostatnie spadki na europejskich giełdach także świadczą o znaczącym poziomie niepewności co do przyszłych wyników finansowych regionu.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.