17.06.2020/15:32

Najemcy Galerii Północnej zamkną sklepy w czwartek. Protestują przeciwko zbyt wysokim czynszom w dobie pandemii

Kilkadziesiąt placówek handlowych warszawskiej Galerii Północnej zamknie swoje sklepy na cztery godziny w czwartkowe popołudnie. To efekt protestu przeciwko brakowi obniżki czynszów na czas pandemii koronawirusa.

Protest organizuje Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług, a swoje sklepy zamkną m.in. sieci Wittchen, Deichmann, Sephora, 4F, Home & You, Intersport, Medicine, Mohito, Orsay, New Balance, Qiosk, Ryłko, Vistula i Kruk. Do protestu w sumie przyłączyło się 49 marek, ale ich liczba może wzrosnąć. Punkty będą nieczynne w godz. 12-16. Na miejscu będzie także obecny zarząd ZPPHiU.

- Podczas spotkania Zarząd Związku przedstawi stanowisko wynikające z bezprecedensowych doświadczeń ostatnich miesięcy. Podsumowanie wyników sprzedaży pierwszego miesiąca po kwarantannie wykazuje ogromne spadki sprzedaży. Tymczasem czynsze w centrach handlowych rujnują najemców, którzy w skutek pandemii znajdują się w dramatycznej sytuacji finansowej. Czynsze negocjowane w czasach przed pandemią, są dziś niewspółmiernie wysokie do możliwości najemców. Apel dotyczy renegocjowania elastycznie wysokości czynszów w oparciu o zmieniające się przychody sklepów. To rozwiązanie nie tylko rozwiązałoby kwestie aktualnych rozliczeń ale też zabezpieczyło obie strony na czas ewentualnych kolejnych fal obostrzeń związanych z koronawirusem np. jesienią. Apelujemy o zrozumienie i czynsze adekwatne do naszych możliwości! - piszą przedstawiciele związku.

Do protestu dołączą też galerie: Mokotów, Arkadia i Złote Tarasy. Tamtejsze sklepy będą co prawda otwarte, ale wywieszone zostaną plakaty informacyjne.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • Javor 26.06.2020

  Lepszy taki protest niż jakby mieli zniknąć całkowicie,

 • jwx 18.06.2020

  No i jak właściciele galerii nie zmienią swojego podejścia, to niedługo nie będą mieli wcale dochodów bo wszyscy uciekną.

 • rynek 18.06.2020

  Najemcy przeniosą się na ulice, będą mieć mniejsze czynsze, a klientów nie stracą. To galerie stracą na braku obecności czołowych sklepów, które napędzają ruch w galeriach.

 • Jary 18.06.2020

  Nie dziwie się, zrobiłbym tak samo gdybym miał wynajęty lokal w galerii i musiał płacić tyle samo, za znacznie mniejszy ruch, co przed pandemią

 • Eleonora 18.06.2020

  @Adamd
  Różnica jest taka, że górnikom zapłaci pis z naszych pieniędzy a właścicielom centrów handlowych nikt nie zapłaci. Funkcjonariusze pisu, górnicy, prokuratorzy pisowscy, policjanci i wojskowi to najbardziej uprzywilejowane grupy pasożytujące na pozostałych Polakach.

 • Adamd 17.06.2020

  Drodzy najemcy uczcie się od górników, jeśli się zjednoczycie to centrum ustąpi

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.