06.02.2019/12:54

Najlepiej zredagowane hasło z kanonu polskiej Wikipedii: Wódka

W stulecie niepodległości Polski Stowarzyszenie Wikimedia Polska przeprowadziło konkurs Wolna Polska – Wolna Wiedza, na najlepiej zredagowane hasło w polskiej Wikipedii. Uczestnicy konkursu mogli wybierać spośród ok. 1500 haseł z polskiego kanonu Wikipedii, rozbudować je i poprawić. Wygrało hasło Wódka – autor Macedo.

Konkurs Wolna Polska – Wolna Wiedza polegał na rozbudowie i poprawianiu haseł w Wikipedii, związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Jesienią 2018 roku wikipedystki i wikipedyści – zarówno doświadczeni jak i początkujący – połączyli siły, aby poprawiać, rozbudowywać i weryfikować hasła z tzw. polskiego kanonu Wikipedii, a więc listy najważniejszych i najciekawszych tematów związanych z Polską.

Efekty ich pracy zostały ocenione przez zewnętrzne jury, złożone z ludzi kultury i nauki. Osoby, które przyczyniły się do stworzenia najlepszych haseł otrzymały nagrody, a wszyscy, których hasła zakwalifikowały się do finału – pamiątkowe, okazjonalne gadżety z Wikipedią.

W 2019 roku najlepszym i najwartościowszym merytorycznie artykułem zostało hasło Wódka. Jury doceniło, że notka zawiera jej rys historyczny, aspekty prawne, technologię produkcji, rynek, spożycie czy nawet znaczenie wódki w kulturze – hasło zostało obszernie opracowane, jest opatrzone grafikami, ilustracjami oraz poparte weryfikowalnymi źródłami.

– Co prawda nie ma twardych dowodów, że wódka na pewno została wymyślona w Polsce, ale artykuł na Wikipedii mówi sam za siebie – powstał z tak ogromną pieczołowitością i dbałością o detale, że nawet abstynenci przeczytają go z przyjemnością. Wódka – na Wikipedii to samo zdrowie! – mówi prof. Dariusz Jemielniak, jeden z jurorów konkursu Wolna Polska-Wolna Wiedza.

Drugim nagrodzonym hasłem została Polska szkoła filmowa.

Trzecim najlepiej opracowanym artykułem okazał się ten o orle bieliku.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.