30.11.2019/08:55

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: Biedronka, Eurocash, Grupa Metro, Spar Group, Netto Polska, Abc

Ten tydzień obfitował w wydarzenia istotne dla handlu. Część sieci, jak np.: Action, Amazon, Archelan, Biedronka, Spar Group czy Netto chwaliła się zrealizowanymi oraz planowanymi ambitnymi inwestycjami. Jednak coraz głośniej w wypowiedziach obserwatorów rynku wybrzmiewa pytanie - co się stanie, gdy przyjdzie kryzys?

1. Biedronka chce przejmować małe lokalne sieci i sklepy franczyzowe konkurencji [TYLKO U NAS]
Biedronka sygnalizuje, że zamierza mocniej postawić na rozwój sieci „małych” dyskontów franczyzowych. Sieć chce otwierać z partnerami sklepy od podstaw, ale także nawiązać współpracę z partnerami już prowadzącymi sklepy franczyzowe.

2. Bujara o placówkach pocztowych Abc: Potrzebna natychmiastowa nowelizacja ustawy [TYLKO U NAS]
Handlowa Solidarność będzie apelowała do o szybką nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. To odpowiedź na działania sieci sklepów Abc.

3. Polacy mniej wydają w sklepach i zaczynają oszczędzać! Czy widmo kryzysu przestraszyło konsumentów?
PKB wzrósł w III kw. o 1,3 proc. kw/kw wobec wzrostu o 0,8 proc. w II kw. Analityków Credit Agricole Bank Polska zaskakuje silny spadek tempa wzrostu inwestycji oraz dynamiki konsumpcji prywatnej

4. Hipermarkety w mocnym odwrocie. Duży format nie wytrzymuje konkurencji z dyskontami
Jak wynika z danych GfK, wartościowe udziały hipermarketów w polskim rynku handlu FMCG zmalały w 2018 r. względem roku wcześniejszego z 14 proc. do 13,1 proc.

5. Wierzyciele Piotra i Pawła poznają propozycje układowe już w najbliższych tygodniach
Już w najbliższych tygodniach wierzyciele trzech spółek tworzących sieć sklepów Piotr i Paweł poznają propozycje układowe - zapowiada Patryk Filipiak, prezes zarządcy sądowego owych spółek, firmy Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja.

6. Podatek handlowy. Sieci oszczędzą 650 mln zł dzięki kolejnemu przesunięciu terminu
Rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, zakładający zawieszenie daniny do 1 lipca 2020 r., wpłynął już do Sejmu i najprawdopodobniej zostanie rozpatrzony na najbliższym posiedzeniu w grudniu.

7. PGS z placówkami pocztowymi. Zakaz handlu powoli staje się fikcją?
Od początku grudnia 2019 roku część punktów Top Market oraz Minuta8 będzie testowo świadczyć usługi pocztowe. Decyzja o rozszerzeniu działalności zapadła po konsultacjach zarządu z właścicielami poszczególnych sklepów.

8. Rob Philipson, Spar Group: Nie boimy się Biedronki [OBSZERNY WYWIAD]
O planowanych inwestycjach, rozwoju sieci w Polsce, nowym, tajemniczym inwestorze, możliwości wejścia na warszawską GPW i nie tylko rozmawialiśmy z Robem Philipsonem, członkiem zarządu Spar Group.

9. Grupa Metro zapowiada cięcie kosztów. Możliwe zwolnienia. Wiemy, czy dotkną Polski!
Zarząd Metro AG ogłosił, że firma będzie dostosowywać swoje struktury organizacyjne do strategii „czysto hurtowej”. Planowane są posunięcia, których „potencjalny zakres wyjaśni się w najbliższych miesiącach”.

10. Netto otwiera nowe sklepy i zapowiada dalsze inwestycje w Polsce
Sieć Netto otwiera nowe placówki zgodne z konceptem 3.0. Oprócz uruchamiania nowych sklepów, sieć równolegle prowadzi intensywny remodeling już istniejących. W efekcie obecnie ok. 100 sklepów funkcjonuje zgodnie z nowym modelem Netto.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.