22.06.2020/11:08

Nastroje przedsiębiorców poprawiają się, ale wciąż daleko do optymizmu [GUS]

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w czerwcu koniunktura oceniana jest mniej negatywnie niż w maju w większości obszarów gospodarki, jednak poprawa ocen bieżących następuje wolniej niż oczekiwań.

"W czerwcu br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury jest mniej negatywny niż w maju br. w większości prezentowanych obszarów gospodarki, przy czym obserwuje się wolniejszą poprawę ocen bieżących („diagnoz”) niż oczekiwań („prognoz”). Jedynie oceny bieżące formułowane przez jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa są mniej korzystne od formułowanych przed miesiącem" – czytamy w komunikacie GUS.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się na poziomie minus 16,5 i jest mniej negatywny niż przed miesiącem (minus 33,3).

W handlu detalicznym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 25,1. Tak jak w przypadku handlu hurtowego, jest on mniej pesymistyczny niż w maju (minus 43,4) – również w podziale na klasy wielkości i prezentowane branże. Najbardziej niekorzystne oceny w tym zakresie zgłaszają przedstawiciele branży tekstylia, odzież, obuwie.

Także w branży transportu i gospodarki magazynowej wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 20,4 czyli wyższym niż w maju (minus 39,4).

W przypadku przetwórstwa przemysłowego w czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 19,9 czyli wyższym niż w maju (minus 34,9). Najbardziej pesymistycznie oceniają koniunkturę firmy produkujące odzież oraz metale, natomiast nieznacznie korzystnie – jako jedyni – producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych oraz wyrobów farmaceutycznych.

Bardzo kiepskie nastroje wciąż panują wśród hotelarzy i gastronomów. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się w bieżącym miesiącu na poziomie minus 34,0 wobec minus 60,4 w maju. Podmioty prowadzące działalność w zakresie zakwaterowania formułują bardziej niekorzystne oceny koniunktury (minus 37,4) niż jednostki gastronomiczne (minus 29,5).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.