22.01.2017/12:40

Nastroje w handlu detalicznym najlepsze od stycznia 2008 r.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w styczniu na poziomie plus 6,3 (0,0 w grudniu ub. r.). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,3% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 10,0% (przed miesiącem odpowiednio po 14,3%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Diagnozy sprzedaży są optymistyczne, najlepsze od stycznia 2008 r., jednak odpowiednie prognozy są bardziej niekorzystne od formułowanych przed miesiącem. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest nieznacznie pozytywnie, po raz pierwszy od sierpnia 2008 r., ale utrzymują się pesymistyczne przewidywania w tym zakresie. Stan zapasów towarów jest nadal uznawany za nadmierny. W związku z negatywnymi prognozami sprzedaży, planowane jest dalsze ograniczenie zamówień towarów u dostawców. Możliwy jest niewielki wzrost zatrudnienia, po nieznacznych redukcjach planowanych miesiąc wcześniej. Dyrektorzy firm przewidują wzrost cen.

W prezentowanych branżach handlowych diagnozy koniunktury są optymistyczne. W bieżącym miesiącu najlepsze są oceny zgłaszane przez przedstawicieli branży tekstylia, odzież, obuwie (plus 11,3 w styczniu br., plus 10,2 w grudniu ub. r.). Dyrektorzy pozostałych branż również oceniają koniunkturę pozytywnie, lepiej niż w ubiegłym miesiącu: pojazdy samochodowe (plus 9,3 w styczniu br., plus 2,4 miesiąc wcześniej), artykuły gospodarstwa domowego ogółem (plus 6,6 w styczniu br., plus 2,5 w grudniu ub. r.) oraz żywność (plus 3,2 w styczniu br., minus 7,3 przed miesiącem).

W podziale na klasy wielkości, w styczniu oceny ogólnego klimatu koniunktury w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących do 49 osób są mniej negatywne niż w grudniu ub. r. Korzystne opinie w tym zakresie formułują przedstawiciele jednostek średnich i dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.