06.05.2020/09:21

Nawet 20 proc. sklepów franczyzowych sieci Top Secret może zostać zamkniętych

Zarząd spółki Redan poinformował w komunikacie giełdowym, że ze względu na złą kondycję finansową części franczyzobiorców ok. 20 proc. sklepów franczyzowych sieci Top Secret, czyli 10 proc. całej powierzchni handlowej sieci, zostanie zamknięta. Spółka nie wyklucza też zamknięcia części sklepów własnych – uzależnia to od porozumienia z właścicielami galerii handlowych.

„Począwszy od 16 marca oraz w kwietniu br. niewielka część sklepów Top Secret (w skrajnym momencie zaledwie 10 proc.), działająca w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży mniejszej niż 2000 mkw prowadziła sprzedaż, jednakże w przeliczeniu do porównywalnych dni roku 2019 sklepy te wypracowały przychody niższe o dwie trzecie rok do roku. Łączna sprzedaż w sklepach Top Secret zmniejszyła się w kwietniu o 94 proc. w porównaniu do kwietnia 2019 r.” – czytamy w komunikacie.

Spółki wchodzące w skład Grupy Redan, zażądały od wynajmujących urealnienia umów najmu i dostosowania ich do bieżących warunków rynkowych. Dotyczyło to 32 sklepów Top Secret w Polsce. W przypadku braku porozumienia z wynajmującymi i uzyskania warunków najmu uzasadniających kontynuowanie sprzedaży w danym sklepie, sklepy zostaną ponownie zamknięte, a poszczególne spółki będące najemcami będą zmuszone zakończyć działalność, nawet gdyby oznaczało to trwałe zamknięcie połowy sklepów własnych.

Sklepy franczyzowe sieci Top Secret, stanowią 73 proc. łącznej powierzchni całej sieci w Polsce. Rozliczają się one z franczyzodawcą na podstawie prowizji proporcjonalnie zależnej od sprzedaży, co w przypadku braku sprzedaży oznacza brak kosztów bezpośrednich. Jednak partnerzy franczyzowi byli zmuszeni ponosić koszty utrzymania sklepów – opłaty na rzecz wynajmujących oraz wynagrodzenia i inne koszty. Ta sytuacja negatywnie wpłynęła na kondycję finansową części franczyzobiorców, co oznacza, że nie wszystkie sklepy będą kontynuować działalność. Redan szacuje, że z tego powodu ok. 20 sklepów tj. ok. 10 proc. powierzchni całej sieci Top Secret zostanie zamknięta.

„Niesprzedana kolekcja lutowo-marcowa, która nie miała realnej szansy na weryfikację rynkową (część z niej nie została nawet wysłana do sklepów), zgodnie z zasadą „zero waste”, będzie w największym stopniu selektywnie adaptowana i dopasowywana do poszczególnych wejść towarów do sklepów jesienią w 2020 roku oraz w niewielkiej części do wejść wiosennych 2021 roku. W konsekwencji wielkość zamówienia na jesień-zimę 2020 została dostosowana, tj. zmniejszona, z jednej strony o wielkość przepisanej kolekcji (głównie na jesień), z drugiej strony o prognozowane ograniczenie popytu oraz zmniejszoną powierzchnię sieci sklepów.” – wyjaśnia spółka.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • zirytowany konsument 06.05.2020

    Sklep w miejscowości Wągrowiec - dział męski to nieporozumienie, ilość asortymentu na moje oko mniejsza niż w sąsiednim sklepie w Poznaniu. Wniosek mój jako klienta - dlaczego mam robić zakupy w sklepie, który oferuje mi część asortymentu? Po co w ogóle otwiera się takie sklepy?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.