17.03.2020/08:13

NBP chce ratować przedsiębiorców i gospodarkę. Przedstawił listę rozwiązań

NBP przedstawił wczoraj pakiet działań, jakiego jeszcze polska gospodarka nie doświadczyła. Zapowiedziano m.in. skup obligacji skarbowych z rynku wtórnego, by w ten sposób dostarczać pieniądze bankom komercyjnym, które wspierać mają przedsiębiorstwa. Całość działań przedstawia dziś „Dziennik Gazeta Prawna”.

NBP włączy się w rządowe plany łagodzenia gospodarczych skutków epidemii, których szczegóły poznamy dzisiaj, po godzinie 10. Jedno jest pewne: budżet ulegnie zmianom.

– Plan skupu obligacji rządowych z rynku wtórnego oznacza, że bank centralny ogranicza ryzyko dla rządu, które powstało po wybuchu pandemii – tłumaczy Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego w rozmowie z „DGP”.

Kolejnym krokiem ma być obniżka stóp procentowych, dzięki której spadną raty kredytów. Zapowiedział to prezes NBP Adam Glapiński, a decyzja może zostać ogłoszona nawet już dziś. Już teraz wielu przedsiębiorców utraciło źródło utrzymania i obawia się, że banki nie będą w stanie im pomóc, a spirala długów będzie się nakręcać. W tej sprawie dostaliśmy wczoraj list od jednego z czytelników, który prowadzi sklep franczyzowy.

O wszystkich działaniach NBP czytaj w „Dzienniku Gazecie Prawnej”

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Janina 18.03.2020

    A może NBP obniży wynagrodzenia po 60-70 tysięcy (chociażby dwie "asystentki" Glapińskiego) i przeznaczy je na wsparcie potrzebującym ? Ale pis woli rozdawać cudze pieniądze niż rezygnować z własnych

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.