16.08.2016/15:09

Negocjacje w zakupach. Decydujący element sukcesu

W ramach cyklu "Nowoczesne metody zarządzania w handlu" Paweł Stefaniak, Kierownik Grupy Zakupowej Bricomarché, wygłosił wykład pt. "Negocjacje w zakupach. Decydujący element sukcesu?"

Grupa Muszkieterów jest akcjonariuszem międzynarodowej grupy zakupowej Arena, która zrzesza różne sieci europejskie, m.in. z Francji, Portugalii, Włoch, Szwajcarii, Danii, Rosji czy Bałkanów. Grupa prowadzi wielostronne negocjacje z dostawcami towarów. To najtrudniejsza forma negocjacji, wymagająca pogodzenia interesów wielu podmiotów jednocześnie.

Praktyk z Grupy Muszkieterów opowiada – podając ciekawe przykłady z własnej pracy – o technikach, taktykach i strategiach negocjacyjnych, etapach prowadzenia negocjacji, przygotowaniu czy wyznaczaniu przedziałów negocjacyjnych.

Czym jest w negocjacjach tzw. BATNA? Jak osiągnąć optymalny rezultat? Dlaczego zawsze należy odrzucać pierwszą ofertę? Czy negocjować „twardo”, „miękko” czy poszukiwać sytuacji „win-win”? Na czym polega taktyka zdechłej ryby?

To niektóre z tematów wykładu Pawła Stefaniaka, kierownika Grupy Zakupowej Bricomarché, który można obejrzeć i wysłuchać w filmie znajdującym się poniżej.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • 3grosze 12.01.2017

    i tak wygląda polska rzeczywistość kupiecka, wyrazy współczucia i tragiczna lekcja dla nowych adeptów kiedyś szlachetnego zawodu...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.