29.06.2020/14:43

Netto buduje pilotażowy, ekologiczny pawilon handlowy – z drewna i sklejki

Duńska sieć dyskontowa Netto buduje w miejscowości Horsens futurystyczny wolnostojący obiekt handlowy, skonstruowany w całości z materiałów nadających się do recyklingu. Ściany będą z drewna, dach ze sklejki drewnianej. Przeszklony front ma zapewnić dopływ światła słonecznego.

Duńskie Netto chce być przyjazne dla środowiska i dla lokalnych społeczności. Firma buduje właśnie innowacyjny obiekt handlowy – jak zapewnia, jedyny w swoim rodzaju – i ma nadzieję, że w przyszłości sklepy będą budowane w podobny sposób.

W ostatnich latach Netto gruntownie zmodernizowało swój koncept marketu, tak aby zapewnić konsumentom lepsze doświadczenie zakupowe. Przeprojektowano wnętrze placówki, wykorzystano miłe w odbiorze i przyjazne dla środowiska materiały. Obecnie detalista zabrał się do zmiany konstrukcji całego budynku, podchodząc do budowy w sposób zrównoważony.

Ściany budynku zostaną wzniesione z modułowych struktur drewnianych, natomiast dach wykonany zostanie z produkowanej w Danii sklejki drewnianej – to świadomy wybór inżynierów, ponieważ produkcja tego materiału wywiera minimalny wpływ na środowisko. Front budynku będzie przeszklony, dzięki czemu światło słoneczne będzie docierać głęboko do wnętrza sklepu. Obiekt będzie w całości spełniał wymagania certyfikatu zrównoważonego budownictwa DGNB Gold.

Znakomita większość materiałów budowlanych będzie się nadawać do ponownego wykorzystania. Zrównoważona jest też ich produkcja i sam proces budowy. Konstrukcja będzie modułowa, a wszystkie elementy i połączenia mechaniczne będą łatwo poddawać się recyklingowi. Dach pokryty będzie trawnikiem, zapewniającym izolację termiczną. Wykorzystanie baterii solarnych zaspokoi znaczną część zapotrzebowania na energię elektryczną. W obiekcie zastosowana będzie nowoczesna wentylacja i klimatyzacja. Przy obiekcie dostępna będzie ładowarka aut elektrycznych.

– Jako duża duńska sieć handlowa czujemy się szczególnie odpowiedzialni za środowisko i za społeczność, której jesteśmy częścią. Zrobimy wszystko, by zrealizować nasze priorytety i ambicje w tym zakresie i prowadzić bardziej zrównoważony biznes, z korzyścią dla konsumentów, pracowników i społeczności lokalnych. Dlatego z satysfakcją przystąpiliśmy do budowania sklepu z poszanowaniem dla środowiska, natury i otaczających nas ludzi – powiedział Michael Løve, szef Netto.

Budowa ruszy 29 czerwca, a nowy sklep odtworzy swoje podwoje dla klientów przed Bożym Narodzeniem.

– Mamy nadzieję, że obiekt stanie się nowym standardem dla Netto. Odważamy się dokonać kilku wyborów, które przyniosą długoterminowe korzyści społeczeństwu. Oby udało nam się wyznaczyć nowe kierunki w zakresie projektowania i budowy sklepów spożywczych. Pragniemy stworzyć sklep, który będzie zgodny z kanonami architektury skandynawskiej, wtopiony w otaczającą naturę – dodał Michael Løve.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.