10.10.2016/11:31

Nie będzie podatku handlowego? Rząd rozważa wycofanie się z daniny

"W tej chwili nie zapadła jeszcze decyzja, czy zaproponujemy nowy wariant (podatku handlowego)" - przyznał w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej minister Henryk Kowalczyk, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów. Z jego wypowiedzi wynika, że Rada Ministrów po raz pierwszy na poważnie rozważa możliwość wycofania się z obietnicy składanej przez PiS podczas kampanii wyborczej.

Kowalczyk powiedział PAP, że aby zrealizować wyborczą obietnicę, "trzeba było spróbować" wprowadzić podatek handlowy. Zauważył także, iż "wszystkie możliwe warianty" tej daniny zostały już przedyskutowane z branżą. Szef SKRM przyznał też wprost, iż możliwe jest, że od 1 stycznia 2017 r. - wbrew planom Ministerstwa Finansów - wcale nie będzie obowiązywała nowa wersja podatku.

Przypomnijmy, po tym, jak Komisja Europejska zakwestionowała podatek w wersji uchwalonej przez Sejm w lipcu i obowiązującej od września, Ministerstwo Finansów rozpoczęło prace nad zawieszeniem poboru daniny oraz nad nowym projektem ustawy, z nowym kształtem podatku. Tym razem resort planował pójść w kierunku podatku płaconego przez sklepy wielkopowierzchniowe, od metra kwadratowego powierzchni. Jednak pomysł ten został oprotestowany przez przedstawicieli branży podczas konsultacji przeprowadzonych w środę podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

Skupiający polskich handlowców zespół roboczy, działający przy parlamentarnym zespole, zaapelował w środę do rządu, by ten całkowicie zrezygnował z podatku handlowego. Taki postulat przedstawili m.in. Ryszard Jaśkowski ze Społem oraz Robert Krzak, wiceprezes Forum Polskiego Handlu. Ewentualne opodatkowanie handlu wielkopowierzchniowego nie podoba się z oczywistych względów Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, a nawet Polskiej Izbie Handlu, której przedstawiciele podkreślają, iż "już w tej chwili liczne polskie niezależne sklepy mają większą powierzchnię niż przeciętna powierzchnia dyskontu".

Całkowitego odwrotu od podatku handlowego spodziewa się Wojciech Kruszewski, prezes Lewiatan Holding. - Moim zdaniem chyba rządzący odstąpią od koncepcji podatku od handlu, gdyż nie ma rozwiązania, które spełniałoby założenia i cele, które były wcześniej eksponowane. Stąd też myślę, że mało prawdopodobne wydaje się, aby nadal trwały prace nad tym podatkiem, tym bardziej że trwają już tak długo - powiedział portalowi wiadomoscihandlowe.pl Kruszewski.

Jak dodał, kolejnym argumentem przeciwko podatkowi jest to, że ewentualne wpływy z daniny przestały być już postrzegane przez rząd jako istotne dla budżetu państwa. Świadczy o tym, po pierwsze, ciągłe rewidowanie w dół prognoz wpływu (początkowo mówiło się o 3,5 mld zł w, ostatecznie o 1,5 mld zł w skali roku), jak również sondowanie w ostatnim czasie pomysłu "przerzucenia" wpływów z podatku handlowego na budżety jednostek samorządu terytorialnego.

- Poza tym ten podatek miał być narzędziem dla małych i średnich przedsiębiorców do konkurowania z wielkimi molochami, hipermarketami; sieciami, które transferują zyski. Jeżeli mielibyśmy się tej idei trzymać, to pewnie trudno będzie cokolwiek zrobić - powiedział naszemu portalowi prezes Lewiatan Holding.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • AntyAntyAnty Bezprawiu i Niesprawiedliwości 11.10.2016

    Denerwuje mnie to, że pisowcy zaczęli używać określenia danina. Daninę to płacił chłop pańszczyźniany panu i plebanowi. Ale w Polsce też mamy pana pisowskiego z lepszego sortu, plebana i gorszy sort , który ma płacić PISowi daniny.

  • AntyPiS 10.10.2016

    Wystarczyło mnie posluchać rok temu. Wtedy w ministerstwie nie musiałyby powstać pierdyliardy dokumentów, można by zwolnić trochę niepotrzebnych urzędników, a i nie byłoby kompromitacji przed Unią Europejską. A tak to macie to, co macie

  • Enrique 10.10.2016

    Po roku ktoś wreszcie poszedł po rozum do głowy. Tylko dlaczego tak późno? Trzeba było tyle zamieszania robić? Nieudolność PiSu nie zna granic

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.