21.02.2017/11:51

Nie będzie podatku od handlu

Fakt.pl dowiedział się nieoficjalnie, że "rząd już nie wierzy" we wprowadzenie podatku od handlu. Była to jedna ze sztandarowych obietnic wyborczych PiS. Nowa danina miała wyrównać na rynku szanse wielkich sieci i małych lokalnych handlowców i zapewnić ekstra wpływy budżetowe. Z wprowadzonych wcześniej przepisów rząd musiał się wycofać po reakcji Komisji Europejskiej.

Jesienią ubiegłego roku parlament uchwalił nowy podatek od handlu. Jednak po zaledwie kilku tygodniach nowe prawo musiało zostać "zawieszone", ponieważ Komisja Europejska miała wątpliwości, czy przepisy w uchwalonej postaci nie są formą niedozwolonej pomocy publicznej. Rządzący musieli zrobić krok do tyłu. Rząd zdecydował o zawieszeniu poboru podatku od handlu do końca 2017 r. Nowelizacja szybko przeszła przez parlament, a 15 listopada 2016 r. podpisał ją prezydent.

Mateusz Morawiecki zobowiązał się wtedy, że Polska postara się jak najszybciej rozwiązać spór z KE, a jednocześnie rząd będzie pracował nad nową wersją daniny. Jednak do dziś efektów tych prac nie ma. Resort finansów, zapytany przez "Fakt" o postępy, odpowiedział, że analizowane są różne rozwiązania, jednak decyzji jeszcze nie ma żadnych decyzji co do tego, czy nowa postać podatku będzie ogłoszona.

Nieoficjalnie "Fakt" dowiedział się jednak, że rząd stracił wiarę w ten projekt. Jeden z ministrów przyznał gazecie, że dane ekonomiczne są gorsze od spodziewanych, a wprowadzenie podatku może zmniejszyć zatrudnienie w handlu, w związku z czym "rząd kładzie teraz taki nacisk na uszczelnienie VAT, które może przynieść w tym roku nawet 10 miliardów złotych".

To z grubsza tyle, ile miały przynieść działania "uszczelniające" rządu, podejmowane w roku ubiegłym. Jak wynika z danych GUS, przyniosły one jednak efekt statystycznie niezauważalny. Przychody budżetowe z VAT księgowo rosły, aż do grudnia, gdy okazało się, że trzeba wypłacić przedsiębiorcom należne i często przeterminowane zwroty VAT.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Danone 22.02.2017

    A ile kosztowały nieudolne próby wprowadzenia tego podatku przez PIS - ile kasy musiały wyłożyć firmy w przygotowanie odpowiednich sprawozdań i narzędzi do rozliczeń ? Czy funkcjonariusze pis zwrócą przedsiębiorcom poniesione koszty ?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.