18.08.2016/14:01

Nie ma jeszcze 100 tys. podpisów pod projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele

Informacyjna Agencja Radiowa opublikowała w czwartek depeszę informującą, jakoby pod obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele udało się już zebrać 100 tys. podpisów. Jednak Alfred Bujara, pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl dementuje te doniesienia.

- Ta informacja nie jest prawdą. Podpisy są ciągle zbierane w regionach, a do biura Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej nie dotarło jeszcze tyle podpisów - powiedział nam Bujara. Oficjalne dementi w tej sprawie ma zostać opublikowane lada moment.

Pełnomocnik komitetu dodał, iż nie obawia się o to, czy do końca sierpnia (wtedy zakończy się zbiórka) pod projektem ustawy uda się zebrać wymaganą liczbę podpisów. - Na pewno znacznie przekroczymy 100 tys. - zapowiada Bujara. Przypomnijmy, w niedawnej rozmowie z naszym portalem przewodniczący sekcji handlowej NSZZ "Solidarność" twierdził, że liczy na to, iż uda się zebrać nawet 200 tys. podpisów.

Przedstawiony przez "Solidarność" pod koniec kwietnia 2016 r. projekt ustawy zakazuje w niedziele "handlu oraz wykonywania innych czynności sprzedażowych w placówkach handlowych", zaś w wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę pozwala na tego typu czynności tylko do godz. 14.00.

Projekt przewiduje pewne odstępstwa od stosowania zakazu. Handlowymi niedzielami pozostaną: dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem; jedna przed Wielkanocą; niedziela przedwakacyjna (ostatnia niedziela czerwca); pierwsza niedziela lipca (początek wyprzedaży); ostatnia niedziela sierpnia (powrót do szkoły) oraz ostatnia niedziela stycznia (wyprzedaże). Ponadto część sklepów będzie mogła pracować o ile w tych placówkach handlowych, czynności sprzedażowe wykonywane będą wyłącznie przez przedsiębiorcę prowadzącego indywidualną działalność gospodarczą. Zakaz handlu dotyczyć będzie natomiast franczyzobiorców i ajentów (to jedna z ostatnich poprawek wprowadzonych do projektu ustawy).

Pracować będą mogły także podmioty świadczące usługi na rzecz handlu, gdzie „inne czynności sprzedażowe” wykonywane są przez przedsiębiorcę prowadzącego indywidualną działalność gospodarczą lub za zgodą zatrudnionego, a także na małych stacjach benzynowych i w placówkach handlowych piekarniczo-ciastkarskich zlokalizowanych przy zakładach produkcyjnych prowadzących sprzedaż wyrobów własnej produkcji do godz. 13.00.

Ograniczenie handlu w niedziele nie obejmie kiosków, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 50 mkw. i w których sprzedaż wiodąca produktów takich jak gazety, czasopisma i bilety komunikacji miejskiej stanowi minimum 30 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży. Związkowcy chcą także zezwolić na prowadzenie działalności w placówkach handlowych prowadzących sprzedaż pamiątek, upominków i/lub dewocjonaliów, w których sprzedaż wiodąca tych produktów stanowi minimum 30 proc. miesięcznego obrotu placówki rozumianego jako przychód ze sprzedaży, a także w aptekach i punktach aptecznych.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • hitlertomojidol 21.08.2016

    No prosze ,nie trzeba polaczów zmuszać do " nie podpisania " sami wiedzą że są urodzonymi niewolnikami ,Polish szmatami z małym móżdzkiem ,taka jest prawda ,jebać polaczki do usranej śmierci !

  • PRL wraca z PISem 19.08.2016

    Brawo Jaro, brawo partia, naród z partią, komuna wraca - ludzie czy PRL Wasz niczego nie nauczyło ? Czy znowu będziemy żyć w nędzy ?

  • q 19.08.2016

    sami nie wiedza ile maja

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.