28.09.2020/08:48

Nie ma szans na poluzowanie zakazu handlu w niedziele

Nie będzie złagodzenia zakazu handlu w niedziele - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Obóz Prawa i Sprawiedliwości nie poprze zmian przepisów postulowanych przez organizacje pracodawców.

Przypomnijmy, że projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, przygotowany przez pracodawców, trafił do Rady Dialogu Społecznego. Projekt przewiduje zawieszenie zakazu na czas epidemii i 180 dni bezpośrednio po ewentualnym zniesieniu stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego. Jednocześnie pracownicy mieliby zagwarantowane dwie niedziele w miesiącu wolne od pracy.

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, poproszony przez "DGP" o ocenę projektu pracodawców stwierdził, iż rząd nie ma w planach złagodzenia regulacji, oraz że "obecne okoliczności nie uzasadniają" poluzowania zakazu.

Pracodawcy od początku koronakryzysu domagają się poluzowania przepisów dotyczących handlu w niedziele, by sklepy zyskały szansę na odrobienie części obrotów utraconych w maju i kwietniu, gdy trwał lockdown gospodarki i większość placówek nie mogła obsługiwać klientów. Urzędnicy Ministerstwa Rozwoju wiosną rozważali tego typu krok, jednak pomysł nie znalazł poparcia u wysokiego rangą kierownictwa resortu, ani w rządzie.

Szwed w rozmowie z "DGP" twierdzi, że nie dostrzega presji społecznej na poluzowanie zakazu handlu. Wiceminister stwierdza też, że obowiązujące przepisy mają także promować wśród obywateli spędzanie niedzieli na innym zajęciu, niż zakupy, a pracownikom sklepów - zapewić odpoczynek.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna".

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Zarobiony 29.09.2020

  Jeśli mają być niedzielę handlowe to niech wszystkie działalności będą otwarte a nie tylko sklepy.Pracownicy sklepów chcą mieć niedziele wolne,tak jak panie w biurach.

 • Jersey 29.09.2020

  PIS sobie poradzi z zakazem handlu tak jak kiedyś PZPR potrafił się wyżywić. Ludzie z aparatu Pisu zarabiają tyle kasy i mają tyle czasu do wykorzystania w spólkach skarbu Państwa, że spokojnie mogą kupować w tygodniu. Ciężko pracujacy gorszy sort nie ma czasu na zakupy w tygodniu.

 • Gość 29.09.2020

  ja chętnie poprę powrót do niedziel handlowych
  nie dlatego, że tak chcę spędzać czas
  ale dlatego, że w przeciwnym razie większość placówek handlowych nie będących spożywczymi upadnie
  zauważyłam w sowim przypadku taka prawidłowość, że w soboty dokonuję zakupów spożywczych głównie, na buty / odzież / coś do domu nie starcza mi już czasu więc rezygnuję z tych zakupów i odkładam na później. często kończy się to brakiem zakupu lub "odejściem" w kanał internetowy.

 • Gość 28.09.2020

  Myślałem, że się nie da ale da się żyć bez handlu w niedzielę. Poprostu inaczej spędzam czas i częściej kupuję przez internet

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także