28.10.2019/07:00

Niebezpieczne dla zdrowia paragony. Solidarność pokaże wyniki badań z ośmiu sieci handlowych

Związkowcy z NSZZ "Solidarność" zamierzają nagłośnić problem dotyczący wysokich zawartości bisfenolu A (BPA) w paragonach wydawanych w sklepach w Polsce. Zdaniem związku, pracownicy handlu w Polsce mogą być narażeni na zbyt dużą styczność z tą substancją, co zwiększa ryzyko zachorowania m.in. na niepłodność i na raka.

W poniedziałek 28 października Solidarność zorganizuje konferencję, na które zaprezentuje wyniki badań dotyczących zawartości bisfenolu A w paragonach ośmiu sieci handlowych działających w Polsce. Oprócz związkowców, w spotkanie wezmą udział również lekarze endokrynolodzy - dr n. med. Aleksandra Rutkowska (prezes DetoxED, autorka stanowiska Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego dot. narażenia ludzi na substancje endokrynnie czynne) oraz prof. dr hab. n. med. Andrzej Milewicz. Na konferencji pojawi się także dziennikarka Katarzyna Bosacka, znana z programów "Wiem co jem" oraz "Co nas truje".

Jak zauważają przedstawiciele handlowej Solidarności, bisfenol A jest powszechnie obecnym związkiem endokrynnie czynnym (ED), który ma właściwości naśladowania żeńskich hormonów płciowych - estrogenów. - Stałe narażenie na tę substancję może zwiększać ryzyko chorób cywilizacyjnych, takich jak niepłodność, otyłość, zaburzenia metaboliczne, zaburzenia rozwoju płodu czy nowotwory, w tym rak piersi i rak prostaty - podkreślają.

Bisfenol A jest powszechnie wykorzystywany w opakowaniach do żywności, butelkach, opakowaniach do płyt CD i DVD, sprzęcie elektronicznym, plombach dentystycznych, czy soczewkach kontaktowych. Substancja jest również obecna w papierze wykorzystywanym do drukowania paragonów.

Według Solidarności, najbardziej narażone na kontakt z BPA przez skórę są kasjerki i kasjerzy w sklepach. - Stężenie BPA w paragonach jest nawet 250-1000 razy większe niż w żywności, a jego przenikalność przez skórę wynosi aż 46 proc. - twierdzą związkowcy.

Na poniedziałkowym konferencji przedstawiciele pracowników handlu będą się powoływać na pilotażowe badania wykonane przy współpracy z zespołem DetoxED (spin-off Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Politechniki Gdańskiej). Badania te miały wykazać, że w Polsce również istnieje problem z narażeniem pracowników handlu na styczność z bisfenolem A.

- Analizy stężenia BPA wykazały wysoką zawartość tej substancji w niemal wszystkich analizowanych paragonach, wskazując na konieczność podjęcia kroków, by zmniejszyć tę ekspozycję - podaje Solidarność.

Czytaj także:
Sieć Kolporter wycofuje szkodliwe dla zdrowia paragony kasowe

Dodaj komentarz

8 komentarzy

 • Szymon 01.11.2019

  @ Forscher
  Na pewno Kolporter przeszedł na Zdrowy Paragon, czyli rolki bez żadnych bisfenoli i fenoli.

 • Forscher 30.10.2019

  Gdzie można znaleźć ten raport Solidarności?
  Paragony których sieci były badane?


  Czy wiadomo która sieć (oprócz Aldi) nie używa paragonów z BPA?

 • Gosc 29.10.2019

  Nie tylko kasjera,przecież pracownicy za ladą,wszędzie gdzie używa się wag

 • dotar 28.10.2019

  @ Pozhoga
  Mówisz językiem zbliżonym do środowiska troli pisowskich. Do komuny i bolszewii to prowadzi nas pis a Komisja Europejska to jedyna instytucja , która chroni choć trochę przed dyktatorsko-mafijnymi działaniami pisu.

 • Detox 28.10.2019

  A ja to rozumiem, w ten sposób, że związkowi pasożyci z Solidarności szukają uzasadnienia dla swoich ciepłych posadek i pensji podobno przekraczających 10 tysięcy PLN.

 • Kasia R. 28.10.2019

  Pozhoga, jest wiele różnorodnych rolek kasowych, są i takie bez bisfenoli, jak choćby Zdrowy Paragon (niedawno było tu napisane, że Kolporter całkowicie się na nie przerzucił).

 • Pozhoga 28.10.2019

  @AW:
  A jaki papier mają zamawiać ? Zamawiają taki, jaki jest do kupienia. Pretensje kieruj do producentów papieru. A ponieważ żyjemy w socjalizmie - kieruj także do Jaśnie Oświeconej Komisji Europejskiej: zajmuje się wszystkim włącznie z obroną praworządności przez zagrożeniami, których nie ma oraz definicją ryby, więc czemu nie zajęła się trucizną w papierze i plombach ?

 • AW 28.10.2019

  Sieci zamawiają przetargami najtańszy papier do drukarek. I nie dziw w tym, że mają bisfenol. Oni (zas*cy) nie wiedzą, co to jest bisfenol.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.