05.07.2019/09:45

Niemal wszystkie torebki foliowe objęte opłatą recyklingową! Sejm znowelizował przepisy

Sejm znowelizował w czwartek tzw. ustawę śmieciową. Jedną ze zmian jest poszerzenie opłaty recyklingowej na niemal wszystkie torby foliowe i plastikowe wydawane w sklepach - poza tzw. zrywkami. Ustawa, która ma zacząć obowiązywać już 1 września 2019 r., trafi teraz do Senatu.

Obowiązujące od 1 stycznia 2018 r. przepisy o opłacie recyklingowej za foliówki zostały zmienione, bowiem okazały się dziurawe. Sprzedawcy detaliczni i hurtowi mieli pobierać od klientów, a następnie odprowadzać opłatę recyklingową w wysokości 20 groszy od każdej wydanej torebki foliowej, której grubość wynosi od 15 do 50 mikrometrów.

Sieci handlowe łatwo poradziły sobie z nowym obowiązkiem, wprowadzając do sprzedaży grubsze torby, od których opłaty nie trzeba było odprowadzać. W konsekwencji wpływy z opłaty za 2018 rok okazały się aż 18-krotnie niższe od prognozowanych przez Ministerstwo Środowiska. Zamiast 1,15 mld zł wyniosły... zaledwie 64 mln zł.

Wiele sieci, wykorzystując dezorientację klientów, i tak wprowadziło obowiązek zapłaty za torebki lub podwyższyło ceny reklamówek. Cały dodatkowy zysk z tego tytułu trafił do firm.

Za uchwaleniem nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej - bo to w niej zawarto przy okazji nowelizację przepisów o opłacie recyklingowej - zagłosowało w czwartek 258 posłów. 142 było przeciw, a 26 wstrzymało się od głosu.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • sklep 20.08.2019

  czyli torba foliowa po doliczeniu po drodze do odbiorcy 25 groszy producent,25gr hurtownia i 25 gr sklep daje 75 gr opłaty plus wartość torebki da pewnie cenę ok 1,50 za torbę

 • Obserwuje 13.08.2019

  Sprytnie. Zamiast lekkie wpisano pozostałe i niby po sprawie. Ale tym sposobem nie ma możliwości raportowania zużycia lekkich toreb te unia kazała ograniczać
  Teraz zapłacimy za reklamówki a później oddamy te pieniądze do unii jako kary za brak raportu....

 • Jendrula 09.07.2019

  Wszystkie reklamówki powyżej 15 mikrometrów (np. zrywki do warzyw i owoców w marketach).
  Także, jeśli wydajesz siatkę klientowi (przedsiębiorca-klient), to musisz odprowadzić opłatę.

 • handlowiec 08.07.2019

  Jakieś szczegóły ustawy?
  Poza zrywkami? (grubość, przeznaczenie itd?)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.