02.03.2020/08:23

Niemiecki rynek pracy otwarty dla Ukraińców. Pracownicy wyjadą z Polski?

Od 1 marca niemiecki rynek pracy stanął otworem przed pewnymi grupami wykwalifikowanych pracowników ze Wschodu. To spore wyzwanie dla polskich pracodawców, choć jak przekonują eksperci, nie należy spodziewać się masowego exodusu.

O sprawie przypomina „Rzeczpospolita”, która powołuje się jednocześnie na raport Personnel Service z końcówki 2019 roku. Wynika z niego, że dla co piątego Ukraińca pracującego w polskiej firmie preferowanym krajem emigracji są Niemcy.

W dodatku rywalizacja z Niemcami będzie toczyć się o najbardziej poszukiwaną grupę pracowników – fachowców, których deficyt odczuwany jest także w Polsce. Jak podkreśla Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, wyraźnie widać spadek zainteresowania pracą w Polsce pracowników z Ukrainy, kosztem wyjazdu do Niemiec.

Eksperci podkreślają jednak, że złagodzenie niemieckich przepisów pracowniczych nie jest bardzo radykalne i dopuszcza pracę w tym kraju jedynie osób wykwalifikowanych. Nie nastąpi zatem masowy odpływ pracowników z Polski. Przekonują także, że konkurencyjność polskiego rynku obniżają liczne bariery administracyjne i przedłużające się oczekiwanie na pozwolenie na pracę. To sprawia, że Ukraińcy coraz częściej poszukują też pracy np. w Czechach.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • borek 15.02.2021

    tam potrzeba fachowców ludzi którzy coś potrafią -nie gości siedzących na telefonach jak w Polsce :))

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.