12.09.2018/10:09

Niemieckie sieci handlowe łączą siły

Połączenie dwóch największych sieci domów towarowych w Niemczech Karstadt i Kaufhof, w ofercie których jest m.in. odzież, kosmetyki i perfumy przyniesie oszczędności ich właścicielom. Pracę może stracić około 5 tys. pracowników.

Jak podaje serwis dw.com, porozumienie o połączeniu swoich sił Kaufhof i Karstadt ogłoszą w ciągu najbliższych dni. Według poufnych informacji właściciel sieci domów towarowych Kaufhof – kanadyjska grupa kapitałowa Hudson's Bay Company (HBC) i austriacki właściciel sieci Karstadt René Benko osiągnęli po długich pertraktacjach wstępne porozumienie. Fuzję już zatwierdziły banki.

Po fuzji w zadłużoną sieć Kaufhof ma zostać zainwestowane kilkaset milionów euro. Właściciel Karstadtu Benko planuje inwestycje rzędu 250-300 mln euro na uzdrowienie sieci Kaufhof i odprawy pieniężne dla pracowników. Fuzja może jednak pociągnąć za sobą redukcję zatrudnienia. Mówi się o zlikwidowaniu 4,5 do 5 tys. z istniejących jeszcze 20 tys. miejsc pracy w sieci domów towarowych Kaufhof.

Przedstawiciele pracowników sieci Kaufhof nie otrzymali do tej pory żadnych informacji na temat redukcji zatrudnienia. Według poufnych doniesień między Kaufhof i pracownikami nie ma też jakiegokolwiek porozumienia w sprawie renegocjowania umów taryfowych czy rozmów na temat planu socjalnego.

Związek zawodowy Verdi domaga się niezwłocznego wciągnięcia przedstawicieli pracowników w rozmowy o przyszłości sieci.

Serwis dw.com podaje także, że fuzję utrudnia sytuacja obydwu firm. Karstadt, mimo pierwszych pozytywnych efektów restrukturyzacji (w 2017 roku po raz pierwszy od lat osiągnął zysk netto), jeszcze nie wyszedł na prostą. Kaufhof nadal przynosi straty.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.