13.07.2018/10:55

Nierówności płacowe mogą kosztować Tesco aż 4 mld funtów!

Już tysiąc osób przyłączyło się do pozwu przeciw Tesco w sprawie nierówności płacowych w firmie. Został on złożony w brytyjskim sądzie pracy w lutym, przez grupę niezadowolonych pracowników sieci, reprezentowaną przez kancelarię Leigh Day. Jeśli sąd uzna roszczenia, Tesco może zostać zmuszone do wypłacenia wyrównań i odszkodowań o łącznej wartości 4 mld funtów – relacjonuje The Guardian.

Powodowie – w trzech czwartych to kobiety zatrudnione w sklepach Tesco – skarżą się, że za tę samą pracę otrzymują mniejsze wynagrodzenie od pracowników magazynów i centrów logistycznych, gdzie zatrudnieni są głównie mężczyźni. Płace w sklepach są nawet do 3 funtów za godzinę niższe. Problem dotyczy 200 tys. pracowników sklepów, a nierówne płace są wypłacane co najmniej od sześciu lat. Oznacza to, że przeciętne wyrównanie może kosztować firmę 20 tys. funtów na osobę, co daje łączną kwotę 4 mld funtów – wylicza The Guardian.

Zgodnie z treścią pozwu, pracownicy magazynowi zarabiają w Tesco od ok. 8,50 funtów do 11 funtów na godzinę, podczas gdy pracownicy sklepów tylko ok. 8 funtów na godzinę. To oznacza, że na pełnym etacie można w magazynach Tesco zarobić o 5 tys. funtów rocznie więcej niż w sklepie, gdzie wykonuje się zasadniczo tę samą pracę.

The Guardian cytuje Paulę Lee, jedną z prawniczek reprezentujących pracowników sieci, która cieszy się, że do pozwu przyłączyło się tak wiele osób. – Ludzie zrozumieli, że chodzi o to, by praca o takiej samej wartości była tak samo wynagradzana. Koncept „pracy kobiet” to podejście z połowy ubiegłego wieku i już dawno powinien być zmieniony – uważa prawniczka.

Rzecznik Tesco nie chce komentować sprawy w trakcie trwania postępowania sądowego, zapewnia jednak, że firma będzie broniła swoich racji. – Tesco zawsze było pracodawcą, który umożliwiał pracownikom rozwój zawodowy, bez względu na płeć, wykształcenie czy pochodzenie. Zawsze dbamy o to, by nasi pracownicy byli wynagradzani uczciwie i równo za wykonywaną pracę – czytamy w serwisie The Guardian.

Źródło: theguardian.com

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Raven123 16.07.2018

    Żonglowanie płacami to ważna pozycja i połowa medalu. Druga połowa medalu to jak tego typu sklepy żonglują cenami towarów. Często jest tak, że TEN SAM produkt na półce w Polsce, która jest tańszym krajem zbytu i oferuje eldorado podatkowe tym sklepom jest taki produkt nawet 30/40% droższy aniżeli w tym samym sklepie w UK, DK, DE, NL...

  • Edek 14.07.2018

    8,5-11 funtow na godzine,a w polska 13 zl.brutto brawo pracujcie lepiej w tym gownie

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.