11.03.2020/09:51

NIP zbyt nisko na paragonie-fakturze? Będzie kara

Od stycznia sklepikarzom miało być łatwiej. Zwykły kasowy paragon może stać się pełnoprawną fakturą, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Fiskus ma jednak twarde stanowisko dotyczące tego, gdzie na wydruku powinien być numer NIP – informuje next.gazeta.pl.

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit 8 bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych subskrybentów.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

W ramach subskrybcji otrzymasz:
 • Najważniejsze informacje z branży;
 • Archiwum blisko 40 000 profesjonalnych tekstów;
 • Wywiady, opinie i pogłębione analizy pomagające w codziennej pracy
Dodaj komentarz

1 komentarz

 • MR 12.03.2020

  Wszystko super, tylko autor notatki niedouczony.
  "Przepisy wprowadzone na początku roku, miały być dla sklepikarzy i sieci handlowych wybawieniem. Rząd zgodził się, by paragony na kwoty do 450 zł mogły być równocześnie fakturami." - półprawda! Rząd zgodził się na to w 2013 roku.
  "Miało to pomóc oszczędzić czas poświęcany na wystawianie drugiego dokumentu." - półprawda! Takie były intencje rządu w 2013 roku, jednak pomysł się nie przyjął wskutek licznych wątpliwości i oporu księgowych.
  Skąd zatem "ożywienie" na rynku? Wynika ono z obowiązującego od 1 stycznia zakazu wystawiania faktur VAT do paragonu pozbawionego NIP nabywcy i drakońskich kar za taki czyn wpisanych w ustawie. Nie miało to niczego ułatwić przedsiębiorcom, a utrudnić wypisywanie nieprawdziwych faktur do paragonów zbieranych z podłogi, zwłaszcza na stacjach paliw. A że można literalnie wyegzekwować prawo w kwestii miejsca umieszczenia NIP? Cóż, nie od dzisiaj wiadomo, że pecunia non olet, nie tylko benzyną.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.