30.01.2017/07:36

Niska rentowność i zatory płatnicze - bolączki polskiego handlu

dr Urszula Kłosiewicz-Górecka, prof. Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur, prezentuje dane dotyczące m.in. rentowności handlu w Polsce oraz opóźnień w regulowaniu należności wobec dostawców

Jak wynika z danych IBRKK, działalność handlowa w Polsce charakteryzuje się niższym poziomem rentowności na tle przeciętnych wielkości w całej gospodarce. Silna konkurencja cenowo - promocyjna nie pozwala zwiększać marży. O ile średnia rentowność przedsiębiorstw ogółem wynosiła w 2015 r. ok. 3,8%, to w przypadku firm handlowych było to zaledwie 2,2%. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku dużych firm, gdzie średnia rentowność ogółem wynosiła 3,5%, a w przypadku handlu tylko 1,6%

Niepokoić może również systematycznie spadająca sprawność przedsiębiorstw handlowych, mierzona czasem rotacji w dniach. Co prawda w przypadku małych firm średni czas rotacji towarów od kilku lat pozostaje na zbliżonym poziomie, ale jest to czas bardzo długi - ok. 40 dni. W przypadku średnich i dużych firm ta wartość rośnie z roku na rok - od ok. 32 dni w 2011 r. do ponad 36 dni w 2015 r.

Ważnym problemem - i to się nie zmienia od wielu lat - są zatory płatnicze. Aż 82% firm postrzega nieterminowe regulowanie płatności jako poważne zagrożenie dla prowadzenia działalności gospodarczej. Prawie połowa firm ma problemy z terminowym odzyskaniem płatności od kontrahentów, a 48% z nich ma z tego powodu problemy z płynnością finansową. W przypadku małych firm średni okres spływu należności to aż ponad półtora miesiąca!

Referat "Handel wewnętrzny w Polsce 2011-2016" został wygłoszony przez dr Urszulę Kłosiewicz-Górecką, prof. IBRKK w trakcie zorganizowanej przez Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur konferencji pt. "Handel w latach 2011-2016 oraz uwarunkowania i scenariusze rozwoju handlu w perspektywie 2020 r."

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.