25.06.2020/08:51

Niższe stawki VAT przełożą się na ceny? Lidl zapewnia, że tak. Biedronka się waha

Kaufland, Lidl czy Tesco planują obniżyć ceny w związku ze zmniejszeniem stawek VAT na niektóre produkty. Chodzi m.in. o pieczywo i wyroby ciastkarskie, produkty dla niemowląt, zupy i żywność dietetyczną oraz owoce cytrusowe i tropikalne – donosi businessinsider.com.pl.

Piotr Rogowski, członek zarządu ds. zakupów w Lidl Polska, zapewnia na łamach businessinsider.com.pl, że pełna wartość obniżki stawki VAT wybranych produktów zostanie przeniesiona na konsumentów. Podkreśla on, że jego sieć chce w ten sposób wesprzeć budżety swoich klientów. Rogowski zaznacza również, że każdy krok mający na celu stymulowanie ekonomii pomoże w budowaniu stabilnej, rosnącej gospodarki.

O wpływ niższych stawek VAT na politykę cenową, serwis businessinsider.com.pl zapytał też Biedronkę. Przedstawiciele sieci nie byli jednak w stanie odpowiedzieć, czy od lipca ceny wybranych produktów zostaną obniżone o wartość obniżonego podatku VAT. Konkretnego stanowiska nie przedstawiła również sieć Aldi.

Jak przypomina businessinsider.com.pl, zmiana matrycy przewiduje też podniesienie stawek VAT za niektóre produkty. W przypadku żywności chodzi o ośmiorniczki i inne skorupiaki, które staną się tzw. dobrem luksusowym - stawka VAT na nie wzrośnie z 5 proc. do 23 proc. Z 8 do 23 proc. podniesiona zostanie też stawka za lód używany do celów spożywczych i drewno opałowe.

Więcej na businessinsider.com.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.