18.08.2016/18:45

Niższe wydatki na szkolną wyprawkę?

Dzieci zazwyczaj się smucą, a rodzice zastanawiają, ile tym razem wydadzą. Powód? Rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Z badań przeprowadzonych na uczestnikach Programu Payback (w dniach od 3-16 sierpnia 2016 r.) wynika, że aż 43% rodziców, którzy zakupy mają już za sobą, wydało na wyprawkę mniej pieniędzy niż w roku ubiegłym.

W drugiej połowie sierpnia dzieci korzystają z ostatnich dni beztroskich wakacji. Dla większości rodziców to z kolei czas na zakup wyprawki szkolnej, bo jak wynika z deklaracji osób zapytanych przez Payback, tylko 9% rodziców w połowie sierpnia miało już skompletowaną wyprawkę dla swoich pociech, natomiast 42% ankietowanych nic jeszcze nie kupiło.

Spośród badanych, którzy zakupy mają już za sobą, 43% rodziców wydało na nie mniej pieniędzy niż w roku ubiegłym. Zaoszczędzić pomogły m.in. darmowe podręczniki, które od nowego roku szkolnego będą obowiązywać wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, za wyjątkiem szóstoklasistów i uczniów III klas gimnazjów. Ponad połowa badanych (56%) zaoszczędziła dzięki nim między 50 a 100 zł. 17% ankietowanych wyliczyło, że wydało w granicach 101-200 zł mniej, a co czwartemu rodzicowi udało się zaoszczędzić więcej niż 200 zł.

Mimo tych oszczędności, wydatki na wyprawkę szkolną nadal wielu rodziców mogą przyprawić o ból głowy. 26% osób przebadanych przez Payback wydało więcej niż 700 zł na wyposażenie swojej pociechy do szkoły. Natomiast 37% ankietowanych odpowiedziało, że ich wydatki zamknęły się w przedziale 401-700 zł. Z tego powodu rodzice szukają dodatkowych możliwości na zredukowanie wydatków na wyprawkę szkolną. Największa grupa badanych osób (42%), chcąc zaoszczędzić, wybiera akcesoria mniej znanych producentów. Oprócz tego rodzice kupują używane podręczniki (37%), robią zakupy w sklepach internetowych (35%), korzystają ze specjalnych akcji promocyjnych poświęconych szkole (19%) oraz wybierają akcesoria bez wizerunku znanych postaci z bajek i filmów (14%).

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Payback, za pośrednictwem Internetu większość rodziców kupuje jednak przede wszystkim podręczniki. Ankietowani szukają książek w księgarniach internetowych (33%) oraz na aukcjach (24%). Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku zeszytów i przyborów szkolnych. Zdecydowana większość badanych (62%) kupuje tego rodzaju rzeczy w hiper- i supermarketach, a co piąty rodzic w lokalnych księgarniach.

Podręczniki, zeszyty i przybory szkolne to jednak nie koniec wydatków. Do tego dochodzi jeszcze np. strój na WF, obuwie na zmianę, obowiązkowe opłaty czy koszty zajęć dodatkowych. A te cieszą się ogromną popularnością. Aż 80% ankietowanych rodziców chce, żeby ich pociechy rozwijały swoje umiejętności także poza lekcjami. Najchętniej posyłają dzieci na kursy języków obcych (65%), zajęcia sportowe (42%) oraz lekcje nauki tańca (28%). Ich miesięczny koszt waha się najczęściej między 100 a 200 zł (38% ankietowanych). 27% ankietowanych rodziców przeznacza na ten cel w granicach 201-300 zł. Tyle samo ankietowanych ponad 300 zł miesięcznie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.