06.04.2017/21:51

Nowe kasy fiskalne nie będą wyłącznie instrumentem kontroli podatkowej

Jak podkreśla Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju celem rządu jest walka z szarą strefą, która nie tylko zaburza rynkową konkurencję, ale szkodzi państwu w ogóle. - Jednakowoż nowe kasy fiskalne nie będą wyłącznie instrumentem kontroli podatkowej – zapewnia.

Tadeusz Kościński wyjaśnia, że nowy system umożliwi przedsiębiorcom analizy marketingowe na podstawie danych, do których wcześniej nie mieli oni dostępu. - Nawet najmniejszy detalista będzie mógł porównać sobie sprzedaż konkretnego towaru w swoim regionie z analogiczną sprzedażą we własnej placówce, by móc tym samym odpowiednio zwiększyć lub zmniejszyć ilość asortymentu w swoim sklepie – tłumaczy wiceminister.

I dodaje: - Zniknie problem braku akceptacji dla płatności bezgotówkowych, a posiadamy informacje, że konsumenci często rezygnują z szybkich zakupów w warzywniaku właśnie z powodu braku drobnych w portfelu. Sam rozwój gospodarki cyfrowej, którego elementem będą nowe urządzenia fiskalne, otwiera ogromne pole dla innowacyjności w tej dziedzinie.

Zdaniem przedstawiciela resortu rozwoju nowatorstwo pobudzi nawet zwykła amortyzacja kas elektronicznych. - Nikt nie spodziewa się, iż pozostaną one w niezmienionej formie przez kolejne kilkanaście lat. Ale nowe urządzenia będą skonstruowane tak, by dodawanie do nich kolejnych podzespołów nie stanowiło najmniejszego problemu od strony technicznej. W kasach fiskalnych starego typu w ogóle nie ma takiej możliwości – wyjaśnia Tadeusz Kościński.

Jego zdaniem nowe kasy uproszczą do minimum proces rozliczania dziennego utargu oraz sprawią, iż przesyłanie danych do centrów rozliczeniowych stanie się zbędne. - Pieniądze będą do dyspozycji handlowców tego samego dnia, a nie dzień lub dwa dni później – argumentuje.

Według wiceministra zniknie wiele opłat manipulacyjnych związanych z funkcjonowaniem obecnego systemu. - Wraz ze wzrostem liczby transakcji bezgotówkowych maleć będą opłaty intercharge, natomiast banki będą mogły z marszu oferować przedsiębiorcom lepsze warunki kredytowe. I znowuż – na szczycie tej piramidy stoi obniżka podatku VAT, którą w tym momencie trudno tak naprawdę zaproponować, skoro dochody Fiskusa w dalszym ciągu są zbyt nieprzewidywalne – mówi Tadeusz Kościński.

Kliknij i przeczytaj pełny wywiad na temat projektów e-paragonów i systemu kas fiskalnych on-line z Tadeuszem Kościńskim, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.