26.02.2021/20:14

Nowe rozporządzenie zawiera obowiązek noszenia maseczek. Ograniczenia handlu w woj. warmińsko-mazurskim

W Dzienniku Ustaw opublikowano w piątek wieczorem rządowe rozporządzenie określające nowe obostrzenia w związku z pandemią COVID-19. Dokument zawiera przepis, zgodnie z którym do zasłaniania ust i nosa należy używać maseczek. Rozporządzenie ogranicza również handel w województwie warmińsko-mazurskim.

Nowe obostrzenia obowiązują od 27 lutego 2021 roku. Od tego dnia nie można zasłaniać ust i nosa przy pomocy przyłbic, kominów czy szalików (chyba, że razem z maseczką). Do zasłaniania ust i nosa należy używać maseczek.

W rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z dnia 26 lutego przedłużono dotychczas obowiązujące obostrzenia do dnia 14 marca 2021 roku.

Zasłanianie ust i nosa tylko za pomocą maseczki

Ministerstwo Zdrowia powołuje się na profesor Iwonę Paradowską-Stankiewicz, konsultanta krajowego ds. epidemiologii, której zdaniem przyłbica nie zasłania szczelnie twarzy, dlatego patogeny takie jak wirus SARS-CoV-2 mogą się dostawać przez szczeliny.

- Na podstawie ponad 200 badań wykazano, że prawidłowo noszone maseczki, zasłaniające nos i usta, chronią nas najlepiej. Takie zamienniki jak chusty, szaliki czy przyłbice są nieskuteczne - mówiła prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.

W rozporządzeniu ujęto, że do dnia 14 marca 2021 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa m.in. w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w miejscach ogólnodostępnych, do których należą obiekty handlowe lub usługowe, placówki handlowe lub usługowe i targowiska (stragany).

W województwie warmińsko-mazurskim zamknięte niektóre sklepy w galeriach handlowych

Od 27 lutego 2021 roku w województwie warmińsko-mazurskim zamknięte są niektóre sklepy w galeriach handlowych, a także hotele, kina, teatry, muzea, galerie, baseny i korty tenisowe.

Minister zdrowia tłumaczy konieczność wprowadzenia regionalnych obostrzeń wysokim wskaźnikiem nowych zakażeń. W województwie warmińsko-mazurskim wynosi on 45 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, a średnia w przeliczeniu w całym kraju to 20 nowych dziennych zakażeń na 100 tys. mieszkańców.

Na terenie powiatów olsztyńskiego, ostródzkiego oraz elbląskiego wystąpiły zakażenia koronawirusem wywołane wariantem brytyjskim. Na polecenie ministra zdrowia Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie przebadała 24 próbki i otrzymała 16 wyników wariantu brytyjskiego.

W rozporządzeniu ujęto dodatkowe ograniczenia, zakazy i nakazy obowiązujące na obszarze szczególnie zagrożonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, którym jest obszar województwa warmińsko-mazurskiego.

Do dnia 14 marca 2021 r. w obiektach handlowych lub usługowych, w tym parkach handlowych, o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 mkw. na terenie województwa warmińsko-mazurskiego obowiązuje zakaz:

1) handlu detalicznego właścicielom lub najemcom powierzchni handlowej, z wyłączeniem takiego, którego przeważająca działalność polega na sprzedaży:

a) żywności w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2020 r. poz. 2021),

b) produktów kosmetycznych w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych (Dz. U. poz. 2227) innych niż przeznaczone do perfumowania lub upiększania,

c) artykułów toaletowych,

d) środków czystości,

e) produktów leczniczych w rozumieniu art. 2 pkt 32 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 944, 1493 i 2112 oraz z 2021 r. poz. 97), w tym przez apteki lub punkty apteczne,

f) wyrobów medycznych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 186 i 1493 oraz z 2021 r. poz. 255),

g) środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego w rozumieniu art. 3 ust. 3 pkt 43 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia,

h) gazet lub książek, lub kuponów gier losowych,

i) artykułów budowlanych lub artykułów remontowych, lub mebli,

j) artykułów dla zwierząt domowych,

k) usług telekomunikacyjnych,

l) części i akcesoriów do pojazdów samochodowych lub motocykli,

m) paliw;

2) prowadzenia działalności usługowej właścicielom lub najemcom powierzchni usługowej, z wyłączeniem takiej, której przeważająca działalność polega na świadczeniu usług:

a) związanych z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.02.Z),

b) optycznych,

c) medycznych,

d) bankowych, e) pocztowych, logistycznych oraz polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek, f) ubezpieczeniowych,

g) naprawy pojazdów samochodowych lub motocykli oraz naprawy lub wymiany opon i dętek,

h) myjni samochodowych,

i) ślusarskich,

j) szewskich,

k) krawieckich,

l) pralniczych,

m) gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub na przygotowywaniu i dostarczaniu żywności;

3) prowadzenia handlu detalicznego lub działalności usługowej na wyspach handlowych.

 

Obostrzenia obowiązujące do 14 marca 2021 roku

 • Zakrywanie ust i nosa jedynie maseczką – od 27 lutego

W całej Polsce (z wyjątkiem woj. warmińsko-mazurskiego) przedłużono dotychczasowe zasady bezpieczeństwa do 14 marca:

 • Hotele  – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
 • Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
 • Otwarte baseny. Aquaparki nadal będą nieczynne.
 • Stoki otwarte.
 • Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
 • Siłownie dalej zamknięte.
 • Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.

Wyjątek stanowi województwo warmińsko-mazurskie, gdzie ze względu na trudną sytuację epidemiczną zaostrzono zasady bezpieczeństwa od 27 lutego. Uczniowie klas I-III wrócą do nauki zdalnej, zamknięte zostaną:

 • hotele (wyjątkiem są hotele robotnicze),
 • galerie handlowe - z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii,
 • kina, teatry, muzea, galerie sztuki,
 • baseny i korty tenisowe.
Dodaj komentarz

3 komentarze

 • adam 18.03.2021

  w rozporzadzeniu nie ma zakazu uzywania kominow, szalikow itp dlatego prawnie dalej mozna je stosowac

 • adam 18.03.2021

  w rozporzadzeniu nie ma zakazu uzywania koninow, szalikow itp dlatego prawnie dalej mozna je stosowac

 • free 01.03.2021

  to kolejne rozporządzenie dla gojów i wyznawców tego chorego systemu, wolni ludzie nie zawracają sobie tym głowy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także