05.08.2016/15:39

Nowe trendy kształtują handel detaliczny

Niestabilność rynków surowcowych, zmiany demograficzne i niskie tempo wzrostu gospodarczego w Europie i Stanach Zjednoczonych to trendy ekonomiczne, które w tym roku w największym stopniu odcisną swoje piętno na kondycji sektora handlu detalicznego – prognozują eksperci Planet Retail.

Zmienność na rynkach finansowych i towarowych odczują zarówno konsumenci, jak i detaliści oraz dostawcy. Analitycy Planet Retail podkreślają, że w handlu przybywa zdarzeń, których wystąpienia nie dało się w żaden sposób przewidzieć. Jednocześnie trudno oszacować wpływ jaki będą miały na rynek pojawiające się coraz częściej nowe technologie. Skuteczne planowanie rozwoju firmy staje się w tej sytuacji trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Kolejnym wyzwaniem dla handlu, podobnie jak dla całej gospodarki, są zmiany demograficzne, w tym zwłaszcza starzenie się społeczeństw i erozja klasy średniej. Te globalne tendencje są też silnie odczuwalna w Polsce. Jest zatem pewne, że zainteresowanie producentów i dostawców usług będzie się przesuwać w kierunku starszych konsumentów, bo siła nabywcza tej grupy będzie coraz większa, podobnie jak i jej wymagania.

Istotny wpływ na globalną sytuację rynkową ma też niskie tempo wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych i Europie. – Międzynarodowy rozwój światowych gigantów detalicznych może przez to wyhamować – oceniają specjaliści Planet Retail. Globalnemu biznesowi nie sprzyja też napięta sytuacja polityczna. Eksperci zauważają jednak, że dla graczy, którzy mimo wszystko nie zwalniają tempa, najbardziej atrakcyjne pole do ekspansji leżą na rynkach wschodzących.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.