22.06.2020/16:15

Nowe zalecenia dla pracowników branży spożywczej w przypadku zakażenia koronawirusem

Ministerstwo Rozwoju, razem z Głównym Inspektorem Sanitarnym, opracowało procedury postępowania w zakładach przemysłowych na wypadek potwierdzenia lub podejrzenia zakażenia SARS-CoV-2 u pracowników zakładu produkcyjnego branży spożywczej, a także pracowników wykonujących pracę w obiektach logistycznych.

W przypadku potwierdzenia lub podejrzenia zakażenia SARS-CoV-2 resort rozwoju i GIS proponują wdrożyć konkretne procedury.

Na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju udostępniono dokumenty, w formie otwartych plików, które zakłady mogą uzupełnić własnymi danymi. 

Każda firma stosująca tę procedurę może tworzyć dodatkowe, bardziej szczegółowe instrukcje postępowania, które mogą stanowić uzupełnienie poniższej procedury, będące w zgodności z istniejącymi aktami prawa i pozostałymi zaleceniami wydawanymi przez GIS.

Wśród informacji ogólnych dot. zachorowania, Ministerstwo Rozwoju podaje:

1.    W przypadku potwierdzenia u pracownika choroby COVID-19, decyzje podejmują służby medyczne i terenowo właściwa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (PSSE). 
2.    Zakład zostanie poinformowany przez PSSE o stwierdzeniu potwierdzonego testem zakażenia pracownika zakładu wirusem SARS-COV-2, i przeprowadzi dochodzenie epidemiologiczne.
3.    Zgodnie z zaleceniami wynikającymi z ww. dochodzenia epidemiologicznego, zakład przekaże PSSE imienną listę osób (wraz z adresem, numerem telefonu, datą urodzenia/nr PESEL (jeżeli to możliwe) lub numerem NIP zakładu współpracującego, który przekaże dane identyfikujące pracownika), które miały kontakt z chorym pracownikiem. Pracownicy z listy, względem których będzie wymagana kwarantanna, zostaną o tym poinformowani przez PSSE.
4.    Zakład pracy dokonuje dezynfekcji obszaru/strefy, w której przebywał/poruszał się pracownik, 
u którego potwierdzono wystąpienie choroby COVID-19, uwzględniając informacje przekazane przez PSSE w efekcie przeprowadzonego dochodzenia epidemiologicznego.
5.    Po dezynfekcji obszaru/strefy/zakładu można wznowić działalność.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.