23.01.2019/10:18

Nowy gigant detaliczny na rosyjskim rynku spożywczym

X5 Retail Group i Magnit - zarządzające największymi sieciami sklepów w Rosji będą miały konkurenta. Szykuje się konsolidacja trzech spółek handlowych, która zmieni krajobraz rosyjskiego rynku detalicznego.

W Rosji powstaje nowa spółka detaliczna, który znajdzie się w tróce liderów ze względu na generowane obroty. Właściciele sieci sklepów spożywczych Dixy, Bristol oraz Czerwone&Białe zdecydowali się na konsolidację sowich biznesów. Obecnie pierwsze miejsce ze względu na obroty na rynku spożywczym w Rosji zajmuje spółka X5 Retail Group, drugie – Magnit.

Szacuje się, że łączne obroty trzech spółek, które przygotowują się do konsolidacji wynoszą około 700 mld rubli. Jak podano w komunikacie, w procesie połączenia aktywów spółek zostaną wykorzystane narzędzia, które pozwolą na wyrównanie wielkości udziałów wszystkich kontrahentów.

Udziałowcami grupy Dixy oraz spółki Albion -2002 (sieć sklepów Bristol) są przedsiębiorcy Igor Kesjaew i Sergiej Kacyjew. Właścicielem sieci sklepów monopolowych Czerwone&Białe jest Sergiej Studennikow. Według ustaleń, po połączeniu aktywów Kesjaew i Kacyjew otrzymają 51 proc. udziałów, pozostałe 49 proc. udziałów będą należeć do Studennikowa.

Obecnie pod szyldami Dixy, Bristol oraz Czerwone&Białe działa ponad 13 tys. sklepów. W ocenie ekspertów, konsolidacja tych sieci detalicznych może uruchomić lawinę fuzji na rynku spożywczym. Nie wykluczone, że kolejną firmą, która podejmie podobny krok będzie Lenta, rozwijająca sieć sklepów detalicznych na terenie całego kraju.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.