27.07.2020/11:48

Nowy podatek od plastiku. Polska może wpłacić miliardy do budżetu UE

80 centów za każdym kilogram plastiku, który został zużyty do produkcji opakowań, a nie trafił do recyklingu, lecz do spalarni lub na składowisko - taka ma być stawka nowej opłaty, jaka zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 r., czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

W Polsce poziom recyklingu odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych to aktualnie 23,5 proc. To oznacza, że gdybyśmy musieli uiścić nową opłatę od pozostałych 76,5 proc. odpadów, jako cały kraj wpłacilibyśmy do UE aż 2,7 mld zł (600 mln euro). Cytowani przez "DGP" eksperci twierdzą, że Polska nie będzie skłonna do zapłaty tej kwoty, co oznacza "przerzucenie" kosztów na inne podmioty.

Należy podkreślić, ze na razie nie wiadomo, jak dokładnie wyglądać będzie ta danina. To od krajów członkowskich zależy, jaki podatek i od kogo będzie pobierany oraz co tak naprawdę będzie nim objęte.

"Dziennik Gazeta Prawna" zauważa, że regulacji dotyczących plastiku pojawia się w Polsce i Unii coraz więcej. Od 2021 r. ze sklepów znikną m.in. słomki czy sztućce z tworzyw sztucznych, a cztery lata później pojawi się obowiązek stosowania 25 proc. surowca wtórnego w każdej nowej butelce PET. Z kolei Ministerstwo Klimatu wciąż pracuje nad regulacjami dotyczącymi tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenckiej.

Jak podaje money.pl, decyzja o wprowadzeniu nowego podatku zapadła podczas ostatniego posiedzenia Rady Europejskiej - tego samego, podczas którego przywódcy państw doszli do porozumienia w sprawie budżetu UE na lata 2021-2027.

Z raportu Equity Advisors "Branża opakowań w Polsce 2010-2016 i prognozy 2017-2020" wynika, że plastik wykorzystywany jest w naszym kraju w 63 proc. przez przemysł spożywczy. Kolejne miejsca zajmują: wyroby przemysłowe (chemia gospodarcza, farby, AGD, RTV - 24 proc.), kosmetyki (7 proc.) i leki (6 proc.).

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także