10.04.2017/11:09

Nowy pomysł resortu Morawieckiego. Szykuje się zmiana w sposobie wypłaty wynagrodzeń

Zmiana w Kodeksie pracy zakłada, że pracodawca będzie miał prawo żądać od pracownika podania numeru rachunku, na który ma być przelewane wynagrodzenie – podaje gazeta.pl.

Jeśli pracownik będzie chciał otrzymywać wynagrodzenie w gotówce, będzie musiał złożyć stosowny wniosek. Dziś, przynajmniej pod względem prawnym, jest dokładnie odwrotnie – podstawową formą wypłaty płacy jest „do rąk własnych", a na przelew na konto pracownik musi wyrazić zgodę.

„Pracodawca ma prawo żądać od pracownika podania numeru rachunku płatniczego, jeżeli pracownik nie złożył wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych” – o taki punkt Ministerstwo Rozwoju chce poszerzyć Kodeks pracy.

Można uznać, że zmiana prawna ma charakter wyłącznie formalny – już cztery lata temu Narodowy Bank Polski w swoim badaniu podał, że aż 87 proc. wynagrodzeń w Polsce wypłacana jest przelewem na konto osobiste. Niemniej pod kątem prawnym nadal tą podstawową formą wypłaty wynagrodzenia jest danie pieniędzy do ręki, a przelew „dodatkową” formą, na którą trzeba było się zgodzić.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.