14.11.2018/16:56

Nowy Świat najdroższą ulicą handlową w Polsce

Causeway Bay w Hongkongu uznana została za najdroższą ulicę handlową świata. W Europie najdroższa jest obecnie londyńska New Bond Street, która jednocześnie plasuje się na trzecim miejscu na świecie.

Zestawienie znajduje się w 30. wydaniu globalnego raportu prezentującego nowe trendy na zmieniającym się rynku handlowym. Porównania dokonała firma doradcza Cushman & Wakefield. Opracowanie Main Streets Across the World przedstawia ranking 446 najdroższych ulic handlowych na świecie, sporządzony w oparciu o dane dotyczące wysokości czynszów za najlepsze powierzchnie handlowe.

Raport zawiera informacje dotyczące najdroższych ulic w 65 krajach. Wynika z niego np., że czynsze w Nowym Jorku znacząco obniżyły się w ciągu roku (z 3000 USD do średnio 2250 USD za stopę kwadratową rocznie). W pierwszej dziesiątce, obok głównej arterii handlowej w Londynie, są też Pola Elizejskie – na 4. miejscu (1519 USD/st. kw./rok) oraz Via Montenapoleone w Mediolanie – na 5. pozycji (1466 USD/st. kw./rok). Z miast europejskich w zestawienia są jeszcze cztery miasta we Włoszech (Mediolan, Rzym, Wenecja i Florencja), a 10. pozycję zajęła najdroższa lokalizacja w Niemczech – ulice Kaufinger/Neuhauser w Monachium.

Wśród lokalizacji na drugim końcu zestawienia znalazły się głównie ulice na rynkach wschodzących w Afryce i Ameryce Łacińskiej – z czynszami w przedziale 20-30 USD/st. kw./rok.

Jak na tym tle wypadają ulice handlowe w Polsce? Najdroższy jest warszawski Nowy Świat z czynszem 960 EUR/mkw/rok. Na drugim miejscu znajduje się ul. Floriańska w Krakowie - 900 EUR/mkw/rok, a trzecia jest ul. Marszałkowska w Warszawie – 780 EUR/mkw/rok.

W środku stawki,  ex aequo na miejscach 5-7, z czynszem 600 EUR/mkw/rok uplasowały się: ul. Chmielna w Warszawie, ul. Rynek w Krakowie i ul. Półwiejska w Poznaniu.

Generalnie, jak można było się spodziewać, ranking zdominowała stolica - oprócz Nowego Światu i Marszałkowskiej w zestawieniu znalazły się: Pl. Trzech Krzyży – 4. pozycja z czynszem 660 EUR/mkw/rok; ul. Chmielna – 5. pozycja, czynsz 600 EUR/mkw/rok; Al. Jerozolimskie – 9. Pozycja, czynsz 480 EUR/mkw/rok (ex aequo z ul. Stalową w Katowicach i ul. Świdnicką we Wrocławiu.

Najniższe czynsze za powierzchnie przy głównych ulicach handlowych w Europie obowiązują w Kownie, na Litwie - wynoszą 19 USD/st. kw./rok.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.