05.04.2018/08:21

NSZZ Solidarność apeluje o zmiany w ustawie o zakazie handlu w niedziele

Jeszcze dziś, 5 kwietnia, do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafić mają propozycje do zmiany ustawy wprowadzającej ograniczenie handlu w niedziele. Ich autorem jest NSZZ Solidarność - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Chodzi o przepisy opisujące dobę pracowniczą. Według NSZZ Solidarność, dobra powinna zaczynać się w niedzielę o godz. 00:00 i kończyć w poniedziałek o godz. 5:00. Trwałaby więc 29 godzin, co uniemożliwiłoby wprowadzanie tzw. trzeciej zmiany w sklepach. Taki mechanizm została wprowadzony m.in. w Biedronce czy Tesco.

Przypomnijmy, jeszcze w marcu Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pytany przez dziennikarzy odniósł się negatywnie do podobnych propozycji. - Nie ma sygnałów, że ten przepis który zastosowaliśmy (...) jest wykorzystywany. (...) Jeżeli dwie-trzy osoby przychodzą przygotować sklep, żeby był czynny od poniedziałku rano, to taka była intencja ustawodawcy, żeby dopuścić możliwość przygotowania sklepów. Nie wierzę, i to się nie potwierdziło, że sklepy będą otwierać się o północy, bo po prostu musi ktoś do tych sklepów przychodzić - oznajmił wówczas Szwed.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, inną zmianą przewidzianą przez NSZZ Solidarność jest kwestia przepisów o możliwości pracy rodziny w sklepach, które mogą działać w niedziele. Obecnie ustawa nie przewiduje takiej możliwości, choć interpretacja ministerstwa zezwala na pomoc najbliższej rodziny w prowadzeniu sklepu. Zmiana ustawy zlikwidowałaby nadinterpretację.

Trzeci postulat to ograniczenie handlu na dworcach kolejowych do sklepów, których powierzchnia nie przekracza 25 mkw. Przypomnijmy, możliwość prowadzenia handlu w takich miejscach wykorzystała m.in. Biedronka, uruchamiając pięć sklepów w pierwszą niedzielę wolną od handlu i siedem w drugą.

NSZZ Solidarność chciałoby również rozszerzenia listy sankcji za łamanie zakazu handlu.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • kora 10.04.2018

    A co z firmami które nagminnie przepisują działalność w pkd,sklepy monopolowe wszystkie są czynne w niedzielę.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.