11.07.2016/11:33

NSZZ "Solidarność" powalczy o układ zbiorowy pracy obejmujący całą branżę handlową

Związkowcy z NSZZ "Solidarność" wiedzą już, o co będą walczyć w dalszej kolejności, gdy skończą batalię o wprowadzenie w Polsce niemal całkowitego zakazu handlu w niedziele (aktualnie zbierają w tej sprawie podpisy pod obywatelskim projektem ustawy). Jak zapowiedział na antenie TVP Info Alfred Bujara, szef sekcji handlowej NSZZ "S", po zakończeniu tematu wolnych niedziel związki zawodowe będą wywierały presję na wprowadzanie branżowych układów zbiorowych pracy. Jeden z nich miałby dotyczyć sektora handlowego.

Układ zbiorowy pracy to nic innego, jak nieobowiązkowe porozumienie pracodawcy z pracownikami określające warunki pracy - m.in. wzajemne obowiązki i prawa, wysokość płac, dodatkowe świadczenia, czy tryby rozstrzygania sporów. Przewidziane w takim dokumencie warunki nie mogą być mniej korzystne od postanowień kodeksu pracy.

Układy zbiorowe - popularne w niektórych krajach Europy Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych - można w polskim prawie podzielić na ponadzakładowe i zakładowe. Mogą nimi być objęte nie tylko osoby zatrudnione u pracodawcy na podstawie umowy o pracę, lecz również osoby wykonujące pracę na podstawie umowy-zlecenia, czy umowy o dzieło.

Pole manewru przy negocjowaniu układu zbiorowego jest bardzo szerokie. Ostateczna treść dokumentów o tej nazwie obowiązujących w rożnych firmach może bardzo odbiegać od siebie. Wszystkie dokumenty, zanim wejdą w życie, muszą zostać zgłoszone do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Układy zbiorowe są jednak wciąż w Polsce rzadkością, co nie podoba się związkowcom.

Należy podkreślić, że "Solidarność" dążyć będzie do wprowadzenia układu zbiorowego pracy nie w każdym przedsiębiorstwie oddzielnie, lecz do przeforsowania jednego, branżowego układu pracy, jako nowego rozwiązania systemowego. Alfred Bujara mówił już o tym w przeszłości wielokrotnie. Chodzi o to, aby nawet w małych sieciach handlowych, przy których nie działają organizacje związkowe, obowiązywały identyczne warunki, jak w przypadku gigantów handlowych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.