11.07.2020/12:14

Obowiązkowe flagi przy mięsie w ladzie chłodniczej. Wchodzą nowe przepisy

Od 30 września br. wejdą w życie nowe przepisy nakładające obowiązek znakowania mięsa sprzedawanego na wagę grafiką przedstawiającą flagę kraju pochodzenia produktu – przypomina Ministrstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Rozporządzenie MRiRW z dnia 22 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych (Dz. U. poz. 1149) opublikowano 30 czerwca 2020 r. 

- Mając na uwadze potrzebny czas na dostosowanie się przedsiębiorców do nowych wymagań uwzględniono 90-dniowy okres przejściowy, co oznacza, że przepisy rozporządzenia wejdą w życie w dniu 30 września 2020 r. – podaje resort.

Już teraz sprzedawcy muszą udostępniać klientom informację o kraju pochodzenia wyrobów mięsnych. Nowy wymóg, dotyczący obowiązkowej prezentacji grafiki przedstawiającej flagę państwa pochodzenia jest uzupełnieniem wcześniejszych wytycznych.

Wymóg podawania informacji dotyczących państwa pochodzenia w przypadku nieopakowanego świeżego, schłodzonego i zamrożonego mięsa ze świń, owiec, kóz i drobiu wprowadzono przepisem rozporządzenia Ministra Rolnictwa i  Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2017 r. zmieniającym rozporządzenie w  sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych (Dz. U. poz. 2461). 

Flaga oraz słowna informacja o kraju pochodzenia będą musiały być udostępnione w obiektach handlowych na wywieszce umieszczonej w widocznym miejscu, towarzyszącej bezpośrednio prezentacji mięsa. Nowym wymogiem objęte będą mięso świeże, schłodzone i zamrożone. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.