01.01.2020/17:21

Obowiązkowe kasy fiskalne online na stacjach paliw. Ulga dla pozostałych jedynie na te kasy

Na stacjach paliw i warsztatach samochodowych oraz wulkanizacyjnych od 1 stycznia 2020 r. istnieje obowiązek używania kas online do prowadzenia ewidencji sprzedaży. Od lipca br. takie kasy fiskalne będą musiały zainstalować zakłady gastronomiczne, hotele i sprzedający węgiel.

Kas fiskalnych online można używać od 1 maja 2019 r., ale do tej pory nie były one obowiązkowe. Kasy fiskalne starego typu, z papierowym zapisem kopii już wycofano ze sprzedaży. Można było je kupić do 31 sierpnia 2019 r. Teraz dostępne są kasy z elektronicznym zapisem kopii, za które nie można trzymać już ulgi i które mają zostać wycofane pod koniec 2022 roku. Kupić też można kasy on-line nowego typu, które z czasem będą wypierać elektroniczne.

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta ustawą o kasach fiskalnych online, przedsiębiorcy będą musieli stopniowo wycofywać tradycyjne kasy fiskalne i zastępować je kasami on-line. W styczniu 2021 roku z nowego typu kasy będą musieli korzystać fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, prawnicy, budowlańcy, prowadzący kluby fitness, siłownie i obiekty sportowe służące poprawie kondycji fizycznej. Dopiero od stycznia 2023 roku wszyscy pozostali przedsiębiorcy będą musieli wymienić kasy na te z funkcją online.

Przy wymianie kasy fiskalnej z zapisem papierowym lub zapisem elektronicznym na kasę on-line, ulga przysługuje tylko tym osobom, które zostały objęte obowiązkiem rejestracji transakcji on-line. Zwolnienie nie będzie więc przysługiwało właścicielowi sklepu, który dotychczas rejestrował sprzedaż na kasie z papierowym zapisem kopii, a teraz chce wymienić ją na on-line. Może dobrowolnie wymienić urządzenie, ale nie otrzyma zwrotu lub odliczenia w wysokości 700 zł. Na to mogą liczyć tylko prowadzący sprzedaż detaliczną, którzy rozpoczęli prowadzenie ewidencji na kasie on-line.

Po wprowadzeniu tzw. kas fiskalnych on-line, nie jest możliwe uzyskanie ulgi na zakup kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii kupionej po 30 kwietnia 2019 r. Ulga przysługuje za to na zakup kasy on-line.
Zmiany wprowadziła ustawa z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawę – Prawo o miarach (Dz. U. poz. 675). Nowego rodzaju kasy rejestrujące tzw. „kasy online" podłączone są do sieci internetowej i raportują sprzedaż do bazy danych Krajowej Administracji Skarbowej. Podatnicy nabywający taką kasę mają możliwość odliczenia lub zwrotu części wydatków na jej zakup.

O zwrot mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy objęci są obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej i rozpoczęli tę ewidencję na kasie on-line lub nie mają takiego obowiązku, ale nie używali wcześniej kasy fiskalnej i podjęli decyzję ewidencji na kasie on-line. Odliczyć można 90 proc. ceny netto kasy, ale nie więcej niż 700 zł. Jeśli przedsiębiorca kupił więcej niż jedną kasę on-line, może skorzystać z ulgi na każdą z nich.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.