01.01.2021/18:44

Obrót gotówkowy podczas pandemii. Wygrywa poczucie niezależności z pieniędzmi w portfelu

Czy rok 2020 i niecodzienne okoliczności, z jakimi przyszło nam się mierzyć, zmieniły nawyki konsumenckie Polaków? Jak pandemia wpłynęła na nasze podejście do pieniądza: oszczędzamy czy podejmujemy odważne decyzje zakupowe? Stawiamy na transakcje bezgotówkowe czy nie wyobrażamy sobie nie posiadania środków płatniczych we własnych portfelach?

Eksperci polskiego rynku finansowego rozmawiali o przyszłości pieniądza na polskim rynku podczas debaty „Gotówka w dobie cyfrowej rewolucji i nowej rzeczywistości ekonomicznej”, zorganizowanej przez Dziennik Gazetę Prawną. Partnerem spotkania był Narodowy Bank Polski.

Rozmówcy Łukasza Wilkowicza, redaktora Dziennika Gazety Prawnej, są zgodni co do tego, że zawirowania roku 2020 nie pozostają bez wpływu na dynamikę procesów płatniczych - zarówno w Polsce, jak i w skali globalnej. Minione miesiące to znaczący wzrost wartości pieniądza gotówkowego w obiegu. Skąd taki popyt na gotówkę w pandemii?

Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista Banku Pekao, wskazuje na aspekt kulturowy jako niebagatelny czynnik mający wpływ na to, że mieszkańcy niektórych krajów szczególnie cenią sobie poczucie niezależności i swobody obywatelskiej, jakie niesie posługiwanie się „namacalnym” środkiem płatniczym w miejsce zdigitalizowanych procesów i operacji bezgotówkowych.

Analizy Narodowego Banku Polskiego potwierdzają tę opinię w odniesieniu do sytuacji, jaka miała miejsce w naszym kraju w trakcie dwóch fal pandemii. Jak podkreśla Krzysztof Kowalczyk, zastępca dyrektora Departamentu Emisyjno - Skarbcowego NBP, wiosną, kiedy pojawił się COVID-19, na przestrzeni dwóch miesięcy miał miejsce bardzo wysoki przyrost pieniądza gotówkowego w obiegu - o 52 mld zł, czyli około 21 proc.     

Jesienna fala pandemii, nieco krótsza, to wzrost w obiegu gotówkowym o ok. 4 proc., czyli 12 mld zł.

- Skala wypłat była bezprecedensowa, w niektórych dniach nawet cztero-, pięciokrotnie wyższa niż ma to miejsce w zwyczajnych okolicznościach. Cały sektor bankowy poradził sobie z tą sytuacją bardzo dobrze. Występowały jedynie krótkoterminowe opóźnienia w zasileniach w gotówkę poszczególnych bankomatów czy oddziałów bankowych - mówi Krzysztof Kowalczyk.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także