20.08.2018/10:39

Ocado projektuje wertykalne farmy, obsługiwane przez roboty

Największy brytyjski detalista online, a zarazem wiodąca firma technologiczna, opracował projekt modułowej, wertykalnej farmy, obsługiwanej przez roboty. Można w niej uprawiać warzywa, ale także hodować kurczaki, ryby czy homary – relacjonuje Evening Standard.

Zgodnie ze zgłoszeniem patentowym, Ocado opracowuje „zmechanizowany system upraw”, który wykorzystuje oświetlenie LED oraz modułową, trójwymiarową organizację przestrzeni, podobną do stosowanej w centrach logistycznych firmy. „Wertykalne farmy” będą obsługiwane przez roboty. Mogą być zlokalizowane pod ziemią, co daje znaczne oszczędności terenu. Można w nich będzie uprawiać rośliny, ale także hodować drób czy ryby – czytamy w serwisie Evening Standard.

Specjaliści firmy są przekonani, że wertykalne farmy będą tańsze, bardziej wydajne i będą dawać większe plony, a jednocześnie będą wymagać pacy mniejszej liczby osób niż tradycyjne rozwiązania – pola uprawne czy szklarnie. Uprawy będą się mieścić na tacach umieszczonych w boksach, które mogą być ustawiane jedne nad drugimi, podobnie jak palety w magazynach wysokiego składowania – nawet do wysokości 20 m. Obsługiwane będą przez samojezdne roboty, które będą doglądać upraw na poszczególnych tacach, a tace z dojrzałymi roślinami będą przekazywać innym robotom, przeznaczonym do zrywania i pakowania upraw. Cały system będzie sterowany za pośrednictwem wi-fi.

Roboty będą mogły sadzić rośliny czy wysiewać nasiona, pielęgnować sadzonki i aplikować pestycydy. Cały system będzie automatycznie nawadniany, nawożony, oświetlany i ogrzewany. Co ciekawe, niektóre rośliny można będzie uprawiać „do góry korzeniami” oświetlając je od spodu, tak aby zużywały mniej energii na przemieszczanie wody i składników odżywczych, wykorzystując siłę grawitacji.

Źródło: standard.co.uk

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.