01.07.2020/08:24

Od środy obowiązuje nowa matryca VAT. Kowalscy zaoszczędzą na zakupach produktów spożywczych

Od 1 lipca obowiązuje zmieniona matryca VAT. Niższe stawki na wiele produktów pierwszej potrzeby. Podwyżka m.in. na owoce morza i przyprawy nieprzetworzone.

Stawka VAT spadnie z 8 do 5 proc. m.in. w przypadku produktów dla niemowląt, takich jak żywność, odżywki czy środki pielęgnacyjne. Jednolitą stawką 5 proc. objęte będą wszystkie owoce, w tym tropikalne i cytrusy. Obniżono także VAT na zupy, buliony, produkty homogenizowane oraz żywność dietetyczną. Kolejna kategoria, w przypadku której obniżono VAT z 8 do 5 proc., to niektóre orzechy – np. kokosy, pistacje, migdały.

Ujednolicono stawkę VAT dla przypraw. Dotychczas na część przypraw przetworzonych obowiązywał VAT 23 proc., na inne 8 proc. Z kolei przyprawy nieprzetworzone objęte były stawką 5 proc. Obecnie wszystkie przyprawy zostały objęte jednolitą stawką 8 proc.

Ustawodawca uporządkował też opodatkowanie pieczywa. W tej kategorii, w zależności od rodzaju pieczywa -- jego terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości – obowiązywały aż trzy różne stawki: 5, 8 lub 23 proc. obecnie każde pieczywo, w tym ciastka i ciasta opodatkowane zostało stawką 5 proc.

5-proc. VAT obowiązywał będzie także na produkty higieny osobistej – tampony, podpaski, waciki itp.

Niektóre produkty zdrożeją. Podniesiono z 5 do 23 proc. stawkę VAT na owoce morza – homary, krewetki, ostrygi, małże czy ośmiorniczki, a także kawior – ustawodawca zaliczył je do towarów luksusowych.

Zdrożeje także drewno opałowe – VAT idzie w górę z 8 do 23 proc. Podobnie jest w przypadku lodu używanego do celów spożywczych.

Nowa matryca VAT, opracowana jeszcze w 2019 r. miała być wprowadzona od kwietnia 2020 r., ale jej wejście w życie odroczono z powodu pandemii koronawirusa.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.