14.07.2013/22:09

Odtwarzanie muzyki w sklepach będzie tańsze

10 lipca br. Zespół Orzekający Komisji Prawa Autorskiego ogłosił decyzję o zatwierdzeniu wspólnej Tabeli Stawek Organizacji Zbiorowego Zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi w zakresie odtwarzania.

Decyzja ta jest niezwykle istotna dla dziesiątków tysięcy przedsiębiorców, którzy na co dzień odtwarzają muzykę w sklepach, restauracjach, dyskotekach i wielu innych miejscach publicznych. Dotychczas płacili oni odrębnie każdej organizacji, według różnych zasad. Nowe tabele znacznie silniej różnicują opłaty w zależności od potencjalnych korzyści, jakie może czerpać przedsiębiorca z puszczania muzyki i, co najważniejsze, zawierają stawkę łącznego obciążenia wszystkimi opłatami. Opracowanie wspólnych tabel przez wszystkie uprawnione organizacje jest ewenementem na skalę europejską, a na polskim rynku praw autorskich i praw pokrewnych stanowi zupełnie nową jakość.

Zatwierdzone tabele zostały opracowane przez:
•    Związek Producentów Audio Video,
•    Stowarzyszenie Autorów ZAiKS,
•    Związek Artystów Wykonawców STOART,
•    Stowarzyszenie Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno – Muzycznych SAWP,
•    Związek Artystów Scen Polskich,
•    Stowarzyszenie Filmowców Polskich,
•    Stowarzyszenie Twórców Ludowych,
•     Stowarzyszenie Aktorów Filmowych i Telewizyjnych.

Przypomnijmy, w myśl ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 1994 roku każdy, kto wykorzystuje w swojej działalności muzykę lub filmy jest zobligowany do uzyskania niezbędnych licencji i wniesienia stosownych opłat z tytułu ich eksploatacji do Organizacji Zbiorowego Zarządzania, reprezentujących twórców, wykonawców i producentów. Nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów jest ścigane i wiąże się z groźbą pociągnięcia do odpowiedzialności karnej oraz cywilnej.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.