24.06.2019/08:53

Oferta przejęcia Grupy Metro za 5,8 mld euro odrzucona

Czesko-słowackie EP Global Commerce złożyło ofertę przejęcia Grupy Metro za 5,8 mld euro, ale zarząd niemieckiego hurtownika i detalisty uważa, że propozycja jest zbyt niska - donosi "Financial Times".

Z informacji dziennika wynika, że wehikuł inwestycyjny kontrolowany przez Czecha Daniela Kretinskiego i Słowaka Patrika Tkaca gotowy jest do zapłacenia 16 euro w gotówce (o 3 proc. wyżej niż kurs akcji spółki na zamknięciu w piątek) za każdą akcję, która nie jest jeszcze w jego posiadaniu, jak również 13,80 euro za akcje uprzywilejowane.

Zarząd Grupy Metro uważa, że wycena jest zbyt niska i nie odpowiada realnej wartości giełdowej spółki. Firma zapewnia też w komunikacie, że w dalszym ciągu będzie podejmować "zdecydowane działania w celu transformacji biznesu hurtowego i spożywczego".

Jak informuje "Financial Times", zarząd Metro przyjrzy się jeszcze raz ofercie EP Global Commerce, gdy otrzyma pełną dokumentację w tej sprawie, ale jednocześnie firma zaleciła swoim udziałowcom by nie sprzedawali akcji Kretinskiemu i Tkacowi na zaproponowanych warunkach.

"FT" donosi, że w sfinansowaniu przejęcia częściowo miałyby pomóc czesko-słowackim inwestorom kredyty od banków BNP Paribas, Credit Suisse i Societe Generale.

Aktualnie EP Global Commerce posiada niemal 11 proc. udziałów w Grupie Metro. Jego przedstawiciele zapewniają, że otrzymali już wstępne potwierdzenie od firmy inwestycyjnej Haniel w sprawie odkupienia od niej kolejnych 15,2 proc. udziałów w Metro.

Grupa Metro działa w 26 krajach, w tym w Polsce. W naszym kraju w jej skład wchodzi sieć hurtowni Makro Cash&Carry, jak również sieć sklepów franczyzowych Odido. Dawniej Metro rozwijało w Polsce także koncept hipermarketowy (Real).

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Profesjonalista z Rynku 30.06.2019

    CIekawe, ile potrwają te targi... METRO już "oddycha rękawami" i - znając niemiecką kulturę organizacyjną - samo już "koła nie wymyśli".... Patrząc na MAKRO w Polsce - fatalne zarządzanie, co dwa lata inny prezes i nowa strategia, brak konsekwencji i priorytetów... Inni detaliści i hurtownicy są lata świetlne przed Grupą METRO....

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.