18.12.2020/20:15

Ograniczenia handlu, dystans, godziny policyjne. Tak będzie wyglądać Europa w ciągu najbliższych tygodni [AKTUALIZACJA]

Lockdown podczas świąt Bożego Narodzenia i tuż po nich nie dotyczy tylko Polski. Wiele krajów europejskich wprowadziło obostrzenia, wśród których znajdują się ograniczenia handlu. W niektórych państwach handel możliwy jest tylko w sklepach spożywczych, drogeriach czy aptekach.

Czechy:

Od piątku 18 grudnia Czechy wracają do IV stopnia systemu antyepidemicznego (PES), który jednak przejdzie kilka zmian. Dzieci w wieku szkolnym będą miały o dwa dni dłuższe ferie świąteczne. Wprowadzono również nowe programy kompensacyjne, które mają pomóc najbardziej dotkniętym przedsiębiorcom.

Obowiązują:

- zakaz swobodnego przemieszczania się pomiędzy godziną 23:00 a 5 rano,

- bary i restauracje , ogrody zoologiczne, muzea lub baseny i inne kryte boiska sportowe będą zamknięte.

Wszystkie sklepy i usługi pozostają otwarte, o ile zapewnią w sklepie odpowiedni dystans. Na 15 mkw. w sklepie może być tylko jeden klient. Uchylono dodatkowo zakaz handlu w niedziele.

Od 21 grudnia działalność uczelni i kwater dla studentów będzie ograniczona. W dniach 21 i 22 grudnia wszyscy uczniowie i uczniowie szkół podstawowych i średnich, konserwatoriów, wyższych szkół zawodowych, podstawowych szkół artystycznych, szkół językowych i innych będą mieli wolne, a ich święta zostaną przedłużone.

Kontynuowany będzie również program dopłat  Covid - Rent . Rząd zgodził się ogłosić trzeci nabór, w ramach którego przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą detaliczną i wynajmem usług dotkniętych środkami przeciwdziałania przestępczości będą mogli ubiegać się o 50 proc. całkowitego czynszu za okres od października do grudnia 2020 r. Dotacja nie będzie uzależniona od wynajmującego.

Słowacja:

Rząd słowacki zaostrzył środki zwalczania epidemii przed świętami Bożego Narodzenia.  Lockdown rozpocznie się w sobotę 19 grudnia 2020 r. od 5.00 rano. Większość sklepów będzie zamknięta. Wyjątkiem są sklepy z żywnością, drogerie i apteki.

Podróże będą dozwolone w zakresie niezbędnym do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych – zakupu żywności, lekarstw, wyrobów medycznych, artykułów higienicznych i drogeryjnych, karmy dla zwierząt. Dodatkowo:

- dozwolony będzie dojazd do pracy lub prowadzenie działalności gospodarczej i podobnej działalności, przy czym rządowa uchwała zawiera zalecenia dotyczące jak największego korzystania z pracy w domu,

- dozwolony będzie wyjazd do gabinetu optyka, firmy ubezpieczeniowej, banku lub serwisu rowerowego, z zastrzeżeniem, że powinna to być najbliższa możliwa placówka lub sklep,

- dozwolony będzie również dojazd do punktów sprzedaży internetowej i innych sklepów,

- wyjątek stanowią również wyjazdy do placówek medycznych w celu pilnej pomocy medycznej, wizyty w aptece czy badania na nowego koronawirusa,

- wyjątek od godziny policyjnej dotyczy również indywidualnych zajęć sportowych i zajęć na świeżym powietrzu. Ośrodki narciarskie będą mogły być otwarte nawet w godzinach policyjnych, powodem jest pozwolenie na indywidualne uprawianie sportów outdoorowych.

Ciąg dalszy - na drugiej stronie.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Człowieczek 19.12.2020

    To nie jest "Stop covid-19", a "Żegnaj, zdrowy rozsądek"

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także