10.07.2017/15:07

Ojciec T. Rydzyk: Rozmawiam z politykami o zakazie handlu w niedziele

"Półśrodki są nie do przyjęcia" - mówi na temat zakazu handlu w niedziele ojciec Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, w wywiadzie dla "Naszego Dziennika". Redemptorysta przyznaje na łamach gazety, że rozmawia z politykami o ograniczeniach handlu i przekonuje ich do wprowadzenia ustawy w wersji proponowanej przez NSZZ "Solidarność".

- Niedawno usłyszałem od jednego z [polityków], że może ograniczmy handel na początek w dwie niedziele w miesiącu, a potem będziemy to stopniowo rozszerzać. Z takim stawianiem sprawy się nie zgadzam. (...) Potem rozmawiałem jeszcze z jednym z posłów, który sugerował, aby ustawę o niedzielnym handlu odłożyć, przyjąć później. Tak jednak nie można postępować, ponieważ jeżeli to odłożymy, jeżeli teraz tego prawa nie wprowadzimy, to już nie zostanie ono uchwalone, bo pojawią się kolejne niby-przeszkody, które będą blokować prace w Sejmie i Senacie - mówi Rydzyk w wywiadzie dla "ND".

Szef Radia Maryja uważa, iż kampania prowadzona przez przeciwników zakazu handlu w niedziele "jest fałszywa". Jak tłumaczy, podobne jak obecnie, negatywne głosy słyszeć można było przy okazji wprowadzania zakazu handlu w 12 dni świątecznych w roku. - Ta ustawa rzekomo również miała spowodować wiele szkód w gospodarce, przyczynić się do wzrostu bezrobocia, bo część pracowników handlu miała zostać zwolniona z pracy. Było to jednak tylko bezpodstawne straszenie ludzi - ocenia redemptorysta.

Jak tłumaczy Rydzyk, niedziela powinna być dniem wolnym od handlu nie tylko ze względu na trzecie przykazanie Dekalogu, które brzmi: "Pamiętaj, abyś dzień święty święcił", ale również z powodu tego, iż "potrzeba niedzielnego odpoczynku wynika też z prawa naturalnego". Zaznacza przy tym, że nie tylko w świecie chrześcijańskim jeden dzień w tygodniu traktowany jest jak dzień świąteczny.

Zdaniem dyrektora Radia Maryja, w Polsce możemy aktualnie zaobserwować negatywne zjawisko w postaci "propagowania antyrodzinnego modelu życia, gdzie nie ma czasu na wychowywanie dzieci, ich kształtowanie, gdzie rodzina ma się odwrócić od Boga, a życie rodziców i dzieci ma napędzać konsumpcjonizm".

- Żeby ten cel zrealizować, trzeba ludzi nakłaniać do tego, aby w niedzielę poszli do centrum handlowego, a nie do kościoła czy na rodzinny obiad do krewnych - zaznacza Rydzyk.

Czytaj więcej w "Naszym Dzienniku".

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Koscielny 11.07.2017

  Bardzo dobry punkt widzenia branży. Rafalska i reszta niech lepiej posłucha ich a nie "dzialaczy" z S. czy Kosciola

 • Ojciec 11.07.2017

  Rafalska zamykaj uszy na Dude i plebanów!!!Słuchaj przedsiębiorców, dobrze planują w interesie wszystkich!!!!!

 • Henryk Pobożny 11.07.2017

  A co ma Rydzyk do tego? On może sobie zamknąć w niedzielę swój kościół czy swoją szkołę. Niech się nie wtrąca w nie swoje sprawy

 • Tomek 10.07.2017

  nie wierze w takie petycje zazwycxzaj ale tutaj już nie mam innego wyjscia!! Musze dzialac bo się będę musial zamknac inaczej….podpiszcie tez !! https://secure.avaaz.org/pl/petition/Prezes_Partii_Prawo_i_Sprawiedliwosc_Jaroslaw_Kaczynski_Ratujmy_male_polskie_sklepy_franczyzowe_przed_zakazem_handlu_w_n

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.