22.11.2017/15:01

Ojczyzna szkockiej whisky jako pierwsza na świecie wprowadza minimalne ceny alkoholu

Przepisy ustanawiające minimalne ceny napojów alkoholowych zostały uchwalone już w 2012 r., ale miejscowi producenci whisky skutecznie blokowali ich wejście w życie. Nowe regulacje prawdopodobnie zaczną obowiązywać od maja 2018 r. Cena minimalna ma wynieść 50 pensów za jednostkę przeliczeniową.

Szkocka minister zdrowia Shona Robinson poinformowała, że rząd chce wprowadzić cenę minimalną jak najszybciej. Ma ona wynieść 50 pensów za jednostkę przeliczeniową, czyli 10 ml czystego alkoholu. Dzięki temu wzrosną ceny napojów alkoholowych, co zdaniem minister przyczyni się do zmniejszenia liczby zgonów powiązanych ze spożywaniem alkoholu, a także liczby hospitalizacji związanych z jego nadużyciem.

Obecnie najtańszy alkohol kosztuje w Szkocji tylko ok. 18 pensów za jednostkę przeliczeniową. Po wprowadzeniu progu minimalnego, przeciętna butelka whisky o pojemności 0,7 l będzie musiała kosztować co najmniej 14 funtów, piwo o zawartości4 proc. alkoholu będzie kosztowało co najmniej 1 funta, a najtańsze wino ok. 4,70 funta.

Przepisy wprowadzające minimalne ceny napojów alkoholowych zostały uchwalone już w 2012 r., ale dotychczas ich wejście w życie blokowali producenci, na czele ze Scotch Whisky Association, m.in. powołując się na prawo unijne. Wspierały ich europejskie koncerny, zaniepokojone możliwością wprowadzenia podobnych rozwiązań w innych krajach Unii. W ubiegłym tygodniu ostateczne rozstrzygnięcie w tej sprawie wydał szkocki Sąd Najwyższy, który stwierdził, że wprowadzenie ceny minimalnej na alkohol jest "proporcjonalnym środkiem do osiągnięcia zgodnym z prawem celów".

W nowe regulacje wbudowana jest formuła „wygaszania”, zgodnie z którą po sześciu latach od wejścia w życie nowe prawo musi być powtórnie uchwalone przez szkocki parlament, w przeciwnym razie automatycznie przestanie obowiązywać. Ustawodawca nałożył też na rząd obowiązek przeprowadzenia dokładnej analizy skutków tych przepisów po pięciu latach ich obowiązywania.

W ojczyźnie whisky trwa ponadto dyskusja, czy ustalona przed pięciu laty cena minimalna w wysokości 50 pensów odpowiada aktualnej sytuacji oraz czy będzie ona właściwa za kolejne pięć lat. Część posłów konserwatywnych domaga się ścisłej kontroli efektywności nowych rozwiązań w zakresie co do ograniczenia skutków zdrowotnych spożywania alkoholu.

Wprowadzenie podobnych rozwiązań u siebie rozważają Walia i Irlandia.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.