19.05.2016/14:00

Opakowania z odnawialnych surowców odmienią handel spożywczy?

Koncern Tetra Pak opracował metodę produkcji opakowań z wykorzystaniem wyłącznie surowców odnawialnych pochodzenia roślinnego. Na razie można do nich rozlewać napoje mleczne. Trwają prace nad kartonami do soków.

Fińska mleczarnia Valio jako pierwsza na świecie wprowadziła na rynek produkt w opakowaniu wykonanym wyłącznie z surowców pochodzenia roślinnego. Odnawialne opakowanie Tetra Rex wykonano z tworzywa uzyskanego z roślin oraz włókna celulozowego.

Sama produkcja kartonów do napojów odpowiada tylko za niewielką część emisji CO2. Około 40 proc. emisji związane jest z wytwarzaniem surowców do tej produkcji, a kolejne 40 proc. z operacjami wykonywanymi przez producentów zawartości oraz recyklingiem. Dlatego firma Tetra Pak postawiła sobie za cel opracowanie metod produkcji kartonów z wykorzystaniem wyłącznie surowców pochodzenia roślinnego. Do 2020 r. firma chce produkować wyłącznie takie opakowania.

Najnowsze, w pełni odnawialne opakowanie Tetra Rex wykonane jest z kartonu wytwarzanego z czystej celulozy drzewnej, warstwy plastikowe produkowane są w całości z bioetanolu. W produkcji nie wykorzystuje się żadnych surowców kopalnych.

Zgodnie z wynikami badań, przeprowadzonych przez firmę, aż 78 proc. konsumentów kupuje produkty pakowane w sposób bezpieczny dla środowiska, a 70 proc. robi tak nawet wtedy, gdy są droższe. Te wartości rosną z roku na rok i są to trendy globalne. Z tego powodu coraz więcej firm z przemysłu spożywczego interesuje się tego rodzaju opakowaniami.  Obecnie wykorzystują je już takie koncerny, jak Tine i Arla.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.