06.05.2020/08:05

Orlen z dużym spadkiem przychodów z powodu koronawirusa. Ponad 2 mld zł straty netto

Przychody PKN Orlen w pierwszym kwartale wyniosły ok. 22,08 mld zł wobec 25,25 mld zł w analogicznym okresie przed rokiem - podała spółka. Firma zanotowała też stratę netto rzędu ok. 2,25 mld zł, podczas gdy w pierwszym kwartale poprzedniego roku wygenerowano 849 mln zł zysku netto.

Paliwowy koncern zakończył pierwszy kwartał 2020 roku z zyskiem operacyjnym EBITDA wg LIFO na poziomie 1,6 mld zł. Z kolei w samym segmencie detaliczym Orlen zwiększył w minionym kwartale swój wynik EBITDA wg LIFO o 30 proc., osiągając 706 mln zł.

W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego liczba punktów gastronomicznych Orlenu wzrosła o 108 i na koniec marca wynosiła łącznie 2155, w tym 1700 Stop Cafe w Polsce, 307 Stop Cafe w Czechach, 24 Stop Cafe na Litwie oraz 124 Star Connect w Niemczech.

W samym pierwszym kwartale br. otwarto łącznie siedem stacji paliw, zamknięto siedem (wszystkie stacje DOFO w Polsce), a trzy stacje zostały zmodernizowano. Otwarto też 10 punktów Stop Cafe/Star Connect (włączając w to sklepy convenience).

Na koniec kwartału sieć Orlenu liczyła 1796 stacji w Polsce, 586 stacji w Niemczech, 418 stacji w Czechach, 26 na Litwie i 10 na Słowacji. Łącznie dało to 2836 stacji na koniec marca, co oznacza wzrost o 33 rok do roku (w tym: w Polsce o 13, w Niemczech o 3, w Czechach o 6, na Litwie o 1 i na Słowacji o 10 stacji).

– W pierwszym kwartale tego roku, częściowo dotkniętym już kryzysem związanym z pandemią koronawirusa wypracowaliśmy solidne wyniki finansowe we wszystkich obszarach działalności - mówi cytowany w komunikacie Daniel Obajtek, prezes Orlenu. - Dzięki naszym wcześniejszym działaniom optymalizacyjnym, jesteśmy dobrze przygotowani na różne scenariusze. Monitorujemy sytuację i elastycznie reagujemy na zmienne otoczenie rynkowe. Sytuacja finansowa PKN Orlen pozwala nam na kontynuowanie strategicznych inwestycji rozwojowych, a także akwizycji, które mają na celu zwiększenie odporności Koncernu na wpływ czynników makroekonomicznych. Temu ma służyć między innymi sfinalizowana właśnie transakcja zakupu Grupy Energa, a także przejęcie Grupy Lotos - dodaje szef Orlenu.

Na koniec pierwszego kwartału ładowarki do samochodów elektrycznych funkcjonowały na 70 stacjach Orlenu, co oznacza wzrost o 55 punktów ładowania w stosunku do analogicznego okresu roku 2019. Kontynuowano również proces cobrandingu na rynkach zagranicznych.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Harrison 07.05.2020

    Tylko pseudofachowcy z Pisu mogli doprowadzić do tego aby koncern petrochemiczny poniósł stratę, to się w głowie nie mieści.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.